banner15

Almanya'da Kedide Kuş Gribi

Almanya'da bir laboratuvar ölümcül kuş gribine yol açan H5N1 virüsünün ülkede ilk kez bir kedide tespit edildiğini duyurdu. Daha önce, Tayland'da bir hayvanat bahçesinde tavuklarla beslenen kaplanlarda da virüs görüldüğü olmuştu.

Almanya'da Kedide Kuş Gribi

Bu vaka, Almanya'da virüsün kuşlar dışında bir türe bulaştığı ilk örnek. Ayrıca Avrupa'da da ilk kez hastalık bir memelide görülüyor. Birleşmiş Milletler'in veterinerlik işlerinden sorumlu yetkilisi Doktor Joseph Domenech BBC'ye açıklamasında kedilere virüs bulaşmasının son derece ender görülen bir durum olduğunu kaydetti. Kedinin ülkedeki kuş gribi vakalarının büyük bölümünün ortaya çıktığı Baltık Denizi'ndeki Rügen Adası'nda olduğu açıklandı. Adada daha önce yüzden fazla hasta kuş tespit edilmişti.

Berlin'de yayımlanan Die Tageszeitung Almanya'da, ölü bir kedide kuş gribine neden olan H5N1 virüsünün saptanmasının bazıları için şaşırtıcı olabileceğini, ama pek de bir şey değiştirmeyeceğini savunarak, "Hatta beklenen bir gelişme olarak da görülebilir. Sonuçta, neden bir kedi hastalıklı bir kuşu yakalamış ya da virüsün bulunduğu toprakta eşelenmiş olmasın ki? Kuş gribi şimdiye kadar bir kediden diğerine ya da kedilerden insanlara bulaşmadı. Belki onları biraz daha az okşamak zorunda kalabiliriz, ama bu vaka insanlarla kediler arasındaki ilişkiyi etkilemeyecektir" yazdı.

İsveç'te de kuş gribi tespit edildi

Bu arada İsveç, kuş gribi tespit ettiğini açıklayan ülkeler arasına katıldı. Ancak yabani bir kuşta bulunan virüsün H5N1 olup olmadığı henüz netleşmedi. Şu ana dek 10'dan fazla Avrupa ülkesinde kuş gribi virüsüne rastlandı. H5N1 tipi kuş gribi 2003 sonundan bu yana çoğu Asya'da olmak üzere 90'dan fazla kişinin ölümüne yol açtı. Şimdilik sadece hasta kuşlarla temasla geçen hastalığın bir insandan diğerine geçebilecek bir hale gelmesinden endişe ediliyor. Uzmanlar ölümcül virüsün böyle bir değişimden geçmesi halinde milyonlarca kişinin hayatına mal olacak bir salgın yaşanabileceğini söylüyorlar.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48