Almanya'da koalisyon hükümeti tehlikede

Almanya'da yapılan son eyalet seçimlerinden sonra federal koalisyon hükümeti tehlikeye girdi.

Almanya'da koalisyon hükümeti tehlikede

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya Eyaletinde 9 Mayıs Pazar günü yapılan Eyalet seçimlerinden sonra siyah-sarı olarak anılan koalisyon hükümetinin ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile liberal Hür Demokrat Parti FDP’nin Almanya çapında da büyük oy kaybına uğradığı görüldü.

Almanya birinci televizyonu ARD’nin bir anketine göre halkın tercih oranları, koalisyon partileri için toplam yüzde 39’larda seyrederken, muhalefet partileri için ise bu oranın yüzde 56 olduğu tesbit edildi.

Hükümetin Yunanistan için Milyarlık yardım paketi kararı vermesinden sonra CDU iki puan kaybederek yüzde 32’ye düştü. FDP ise bir puan kaybederek yüzde 7’ye düştü. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU Mart 2009’dan bu yana, FDP ise Ekim 2007’den bu yana en kötü puanı aldı.

Sosyal Demokrat Parti SPD’nin Nisan ayına göre iki puan yükselerek yüzde 28’e çıktığı görüldü. Önümüzdeki Pazar günü Almanya’da seçim yapılsa Yeşiller’in de bir puan daha oylarını artırarak yüzde 17’ye ulaşabilecekleri tahmin ediliyor. Yapılan ankete göre Sol Parti’nin de bir puan artırarak oyların yüzde 11’ini alması mümkün görülüyor. Diğer partilerin ise toplam yüzde 5 alabileceği sanılıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 14:33
banner53
YORUM EKLE

banner39