banner39

Almanya'da korkulu SSCB hapishanesine anıt eylemi

Eski mahkumlar DDR'den kalma Stasi hapishanesinin anıt olarak restorasyonunda ve sonrasında söz sahibi olmak istiyorlar.

Arşiv 04.01.2010, 13:54 04.01.2010, 13:54
Almanya'da korkulu SSCB hapishanesine anıt eylemi

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Eski Doğu Almanya Cumhuriyeti'nin korkulu istihbarat örgütü STASI tarafından kullanılmış olan hapishanenin restorasyon çalışmalarında kendilerinin de söz hakkı olduğunu iddia eden eski mahkumlar hapishaneyi işgal ederek açlık grevine başladılar.

Stasi tarafından takipedilerek tutuklanan ve bu hapishanede hapsedilen eski mahkumlar tarafından kurulan (Freiheit e.V.) Özgürlük derneği, Thüringen eyaletindeki Erfurt şehrinde bulunan hapishanenin anıt bina yapılması çalışmalarında etkili olmak istiyor.

Dernek başkanı Joachim Heise, Eyalet hükümetinin kendilerini devamlı dışladığını, hükümetin oyuncağı haline getirildiklerini söyledi. Yılbaşı gecesi başlayan hapishane işgalinin ne kadar süreceği bilinmiyor. İşgalci dernek üyelerinden birinin açlık grevine başladığı bildirildi. Eski Demokratik Doğu Almanya Cumhuriyeti devlet güvenlik birimi 1952 ile 1989 yılları arasında burada yaklaşık 5000 kişiyi hapsetmişti.

Hapishane binaları 2002 yılının sonundan beri boş duruyordu ve Özgürlük derneği yaptığı çalışmalarla binaların yıkımını engelledi. Dernek bu binalarda 2005 yılından beri yakın tarihi anlatan turlar ve sergiler düzenliyor. Şimdi bu binaların anıt binalara ve eğitim yerlerine dönüştürülmesi planlanıyor. Bu çalışmalar kapsamında eski Doğu Almanya iktidar partisi SED dikatörlüğünün araştırılması için Thüringen Vakfı (Thüringer Stiftung) kuruldu. Eski hapishane binalarında anıt köşelerle birlikte Sınır Ülke müzeleri biraraya getirilerek bir komplekse dönüştürülecek.

Özgürlük derneği başkanı Heise farklı projelerden dolayı anlaşmazlıkların ortaya çıkacağını iddia ediyor ve anıtsal kısımların Vakıf çatısı altında kendi dernekleri tarafından idare edilmesini talep ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?