banner39

Almanya'da Kunduz katliamı domino etkisi yaptı

Almanya Meclis Soruşturma Komisyonu Kunduz operasyonunu bugün incelemeye başlıyor, bakanlar ve başbakan hesap verecek

Arşiv 16.12.2009, 15:55 16.12.2009, 16:44
Almanya'da Kunduz katliamı domino etkisi yaptı

 


Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Alman Federal Ordusu'nun Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde yaptığı operasyon sonucu Almanya gündemini üç aydır meşgul eden birtakım soruların açıklığa kavuşması için oluşturulan Federal Meclis Soruşturma Komisyonu bugün çalışmalarına başladı. Muhalefet partileri, özellikle Savunma bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg'e yoğun baskı yapıyorlar.

Kunduz'da 4 Eylül 2009 tarihinde Alman Albay Klein'ın emriyle yapılan NATO bombardımanı sonucu yaklaşık 150 insan hayatını kaybetti. Operasyon öncesi ve sonrası Alman muhalefet partilerini ve kamuoyunu yanılttığı iddia edilen hükümet yetkilileri, bu olay için Savunma komisyonluğundan Meclis Soruşturma Komisyonuna dönüştürülen ve çalışmalarına bugün başlayan Meclis komisyonu tarafından sorgulanacak. Komisyon heyeti bir yıl kadar çalışacak ve bazı oturumları da kamuya açık yapacak. Komisyon Kunduz hava saldırısıyla ilgili ayrıntıları gün yüzüne çıkarmaya çalışacak.

Muhalefet partileri, SPD (Sosyal Demokrat Parti), Yeşiller ve Sol Parti, hükümetin Kunduz katliamı ile ilgili Eylül başında izlediği informasyon siyasetinin tam olarak açığa çıkarılmasını istiyorlar. Soruşturma boyunca 90'dan fazla soru önergesi değerlendirilecek ve 40'tan fazla siyasetçi ve askerlerden tanıklar dinlenecek.

Ocak ayında ilk tanık olarak Savunma bakanı Guttenberg'in davet edileceği tahmin ediliyor. Muhalefet temsilcileri, başbakan Merkel'in, istifa eden bakan Franz Josef Jung ve görevinden alınan Genel Kurmay başkanı Wolfgang Schneiderhan'ın da komisyonda hesap vermelerini istiyor.

Eski Genel Kurmay başkanı bakanların yeterince bilgilendirilmediği konusunda sorumluluğu üstlendiğini açıkladı. Ancak General Schneiderhan, Guttenberg'in bazı önemli bilgileri sakladığı suçlamasını kabul etmedi. Scheiderhan görevden alınmasının da Guttenberg'in anlattığı gibi olmadığını, Savunma bakanının doğru söylemediğini iddia etti

banner53
Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü