banner39

Almanya'da Kunduz katliamı tartışması devam ediyor

Alman ordusunun Afganistan'ın Kunduz eyaletindeki katliamı ülkede tartışılıyor.

Arşiv 11.06.2010, 14:25 11.06.2010, 14:25
Almanya'da Kunduz katliamı tartışması devam ediyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman albayın emriyle Afganistan’ın Kunduz bölgesinde NATO uçaklarının bombardımanı altında can veren yaklaşık 150 Afganlının yakınları için avukatlar Alman devletinden 3,1 Milyon Avro talep ettiler. Alman Savunma bakanlığı ise bölgeye bir heyet göndererek, ölen sayısı gözönüne alındığında yaklaşık kişi başına 2600 Avro, toplam 400.000 Avro ve davar yardımı dağıtarak olayı örtbas etmek istedi. Katliamda hayatını kaybedenlerden 113 kişi için yeterli belgeleri olduğunu söyleyen avukatlar, hükümetin talep ettikleri miktarı ödememesi halinde mahkemeye başvuracaklarını bildirdiler.

Kunduz’da hayatını kaybeden kurbanların 456 akrabasını temsil eden avukatlar, talep ettikleri 3,1 Milyon Avro’nun hükümet tarafından Temmuz ayı sonuna kadar ödenmemesi durumunda mahkemeye başvuracaklarını söylediler. Ayrıca avukatlar, 4 Eylül 2009’daki bombardıman emrini veren, katliamdan sorumlu albay Georg Klein hakkında durdurulan soruşturmanın yeniden başlatılmasını talep ettiler.

Bremen’de avukatlık yapan Karim Popal ve meslektaşları, bombardımanda 137 sivilin öldürüldüğünü, bunlardan 113’ü için ellerinde belgeler olduğunu belirttiler. Belgeli kurbanların her biri için avukatlar 28.000 Avro ödenmesini istiyorlar. Bu durumda hükümetin ödemesi gereken toplam tazminat miktarı 3,1 Milyon Avro’yu buluyor.

Alman savunma bakanlığı Nisan ortasında, katliam kurbanlarını temsil etmediği iddiasıyla Karim Popal’la yaptıkları görüşmeleri durdurmuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?