Almanya'da Müslüman Parti seçimlere giriyor

Almanya NRW seçimlerine göçmen adaylarla birlikte ilk defa Müslüman bir parti de katılıyor

Almanya'da Müslüman Parti seçimlere giriyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın en büyük nüfusunun ve Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Westfalya Eyaleti NRW’de yarın yapılacak seçimlere Müslümanları temsilen ilk defa bir parti de katılıyor. Ayrıca Türklerin yoğun olarak yaşadığı bazı bölgelerde değişik partilerden göçmen asıllı adaylar da listelerde yeralıyor.

Köln şehrinde yoğun olarak göçmenlerin yaşadığı Chorweiler semtinde Sosyal Demokrat Parti SPD’den aday olan Tayfun Keltek, 40 yıldan beri Almanya’da yaşıyor. Beden Eğitimi öğretmenliği yapan 63 yaşındaki Keltek, göçmenlerin kendisine büyük ilgi gösterdiğini ve genel olarak olumlu tepki aldığını söyledi.

Duisburg’da SPD’den aday olan ve aynı zamanda Duisburg Merkez Camii Diyalog Merkezi müdürlüğü görevini yürüten 41 yaşındaki Zülfiye Kaykın da SPD’nin kazanması halinde kendisinin uyum bakanı olarak atanabileceğini umuyor. Kaykın ‘Deutsche Welle’nin Türkçe yayınına verdiği demeçte siyasi partilerin göçmen kökenli adayların seçim sonuçlarında belirleyici rol oynayabileceğini fark etmiş olmalarının çok önemli bir gelişme olduğunu kaydederek: "Geç olması, hiç olmamasından iyi. Göçmenler, sahip oldukları seçmen potansiyeliyle kilit bir işlev görüyor. Büyük partilerin bu potansiyeli fark etmiş olmaları göçmen kökenli biri olarak beni şahsen çok memnun ediyor." dedi.

NRW Eyalet seçimlerine bu yıl ilk defa olarak göçmenleri, özellikle de Müslümanları temsilen bir parti de katılıyor. ‘Bündnis für Innovation & Gerechtigkeit’ Yenilik ve Adalet için Birlik partisi BIG, adaylarıyla toplumsal sorunları çözmeye yeterli olduklarını düşünüyor ve NRW’de yaşayan göçmenlerden alacağı oylarla yüzde beş barajını açmayı hedefliyor. BIG’in doğrudan adayları: Duisburg’tan Haluk Yıldız, Bonn’dan Moussa Acharki, Amin Thomas Bongartz, Köln’den Hamit Çiçek ve Mehmet Canbaz, Hürth’ten Adem Akyüz, Brühl’den Halis Özdoğan, Düsseldorf’tan Ahmed Bouraada ve Abdelaaziz Fachrou, Unna’dan Mustafa Yücel.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 16:12
banner53
YORUM EKLE

banner39