Almanya'da Müslümanlara ayrımcılık araştırıldı

Uzun yıllardır Avrupa'da yaşaayn Müslüman göçmelere yönelikyapılan araştırmada ayrımcılığın boyutları ortaya kondu.

Almanya'da Müslümanlara ayrımcılık araştırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

'Büyük çoğunluğu göçmen kökenli olan ve uzun yıllardır Avrupa’da yaşayan Müslümanlar artık kendilerini toplumun bir parçası olarak hissediyorlar mı?'Londra merkezli Açık Toplum Enstitüsü Paris, Kopenhag, Berlin gibi Avrupa’nın önemli 11 kentinde yaptığı ”At Home in Europe” başlıklı araştırmada bu soruya cevap aradı. Araştırmanın sonuçlarının Berlin bölümü dün açıklandı.

Deutsche Welle'nin haberine göre Almanya’nın başkenti Berlin’de nüfusun yüzde 24’ünü göçmen kökenliler oluşturuyor. Berlin Eyalet İstatistik Dairesi’nin verilerine göre kentte 220 bin civarında Müslüman bulunuyor. Kreuzberg semti ise Müslümanların yoğun olarak yaşadığı yerlerin başında geliyor. Bu nedenle, Açık Toplum Enstitüsü’nün Avrupa çapında yaptırdığı araştırmanın Berlin bölümü Kreuzberg’de yürütüldü.

Müslüman ve diğer dinlere mensup yaklaşık 300 kişinin katıldığı araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlardan biri göçmenlerin kendilerini Kreuzberg’e ait hissetmeleri. Buna göre Müslümanların yüzde 84’ü, Müslüman olmayaların ise yüzde 76’sı kendini Kreuzberg’in bir parçası olarak görüyor. Bu sonuca karşılık Müslümanların yüzde 89’u, Alman vatandaşı olmalarına rağmen, toplum tarafından Alman olarak kabul edilmediklerini belirtiyor.

Müslümanlar ayrımcılığa uğruyor

Bu çerçevede araştırmayı yürüten Frankfurt/Oder’deki Viadrina Avrupa Üniversitesi’nden Nina Mühe, diğer bir çarpıcı sonuca dikkat çekti.

Mühe, ”Berlin gibi çeşitliliğin kabul gördüğü bir kentte bile araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu ayrımcılığa uğradıklarını belirtti. Buna göre Müslümanların yüzde 79’u, Müslüman olmayanların ise yüzde 45’i, araştırmanın yapıldığı yıldan önce en az bir kere etnik kökenleri nedeniyle ayrımcılıkla karşılaştı. Müslümanların 74’ü ise dini yüzünden en azından bir kere hayatlarının her hangi bir alanında mağdur oldu” diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 12:39
banner53
YORUM EKLE

banner39