banner15

Almanya'da Müslümanlara 'Sadakat Testi'

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde yalnızca Müslümanlara uygulanacak yeni vatandaşlık sınavı tepki yarattı. Alman basınının "sadakat testi" adını verdiği sınavda, yanıtlara tek tek puan verilmediği, amacın "genel bir izlenim edinmek olduğu'' k

Almanya'da Müslümanlara 'Sadakat Testi'

1 Ocak'tan itibaren vatandaşlığa başvuracaklara sorulacak sorular arasında, "11 Eylül saldırıları hakkında ne düşünüyorsunuz?", "Oğlunuz gelip eşcinsel olduğunu söylese ne yaparsınız?", "Sizce kadın, kocasına itaat etmeli ve itaat etmiyorsa dayak yemeli midir?" türünden sorular bulunuyor.

Baden-Württemberg eyaleti yetkilileri, amaçlarının kadın-erkek eşitliği, din ve vicdan özgürlüğü gibi konularda ortak değerlerin paylaşıldığından emin olmak olduğunu söylüyor.

Alman basınının "sadakat testi" adını verdiği sınavda, yanıtlara tek tek puan verilmediği, amacın "genel bir izlenim edinmek olduğu'' kaydediliyor.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan, Almanya Türk Toplumu örgütünün Genel Başkan Yardımcısı Şeref Erkayhan, 11 Eylül olaylarından sonra Almanya ve Avrupa'nın tamamında köktendinci kesimlere karşı daha keskin daha sert yasal uygulamalara gidilmeye başlandığına dikkat çekiyor.

''Almanya'da bu köktendinci kesimlere çok az da olsa yakınlık duyan insanların yaşadığını'' vurgulayan Erkayhan şöyle devam ediyor:

''Fakat bizi rahatsız eden konu, yani toplumun çok küçük bir kesimini, köktendincileri ilgilendiren konuları çok genelleştirip Müslümanları hedef alan bir imtihan olması.''

Erkayhan'ın verdiği bilgiye göre, sorulardan biri ''Almanya'da polis, aile içi şiddeti önlemek amacıyla eşler arasına girebilir. Ve kocanın belirli bir süre eve gelmesine izin vermeyebilir. Bu uygulamayı nasıl buluyorsunuz?''

Sorulardan bir diğeri ise, ''Almanya'da anayasa hükümlerine aykırı faaliyetlerde bulunan parti ve dernekler yasaklanabilir. Yasağa rağmen böyle bir partiyi veya derneği destekler misiniz? Ve hangi şartlarda desteklersiniz?

Erkayhan, demokratik bir sistemde yaşayanların yasa ve yönetmeliklere uyduğu ve bu kuralları ilke olarak benimsediği için bu sorulara hedef olmasının gereksiz olduğunu söylüyor.

'Müslümanlara ayrımcılık yapılıyor'

Ayrıca soruların aşırı olduğunu ve bazı kışkırtıcı özellikler taşıdığını kaydeden Erkayhan'a göre, ''Almanya'da birçok yabancı insan yaşıyor. Neden bir Fransız bu intihana tabi tutulmuyor'' sorusunu yöneltiyor.

Erkayhan, sorunun temelinde ''köktendinciliği, terörü tamamen İslamiyetle aynı torbaya koymanın yattığını'' ve Müslümanlara dönük ayrımcılık yapıldığını söylüyor.

Bu sorulara beklenen yanıtların da belirsiz olduğunu aktaran Erkayhan, "İnsanlar bu soruları belki farklı yorumlayabilirler. Siz hangi kriterlere göre insanlara Alman vatandaşlığını vereceksin veya vermeyeceksiniz'' görüşünü dile getirdi.

Erkayhan, bu konuda çeşitli sivil toplum kuruluşu ve partilerden de destek aldıklarını ve geçen hafta Baden-Württemberg eyaletinin içişleri bakanına bir mektup gönderdiklerini de kaydetti.

Erkayhan, uygulama yakında değişmediği takdirde eyalet yönetimini Avrupa Birliği'nin ilgili kurumlarına şikayet edeceklerini söyledi.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48