Almanya'da Müslümanların partisi baraja takıldı-TABLO

Kuzey Ren Westfalya Eyaleti'ndeki seçimlerinde Müslümanların partisi BIG barajı aşamadı

Almanya'da Müslümanların partisi baraja takıldı-TABLO

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti NRW’de Pazar günü yapılan seçimlerde, ilk defa olarak Müslümanları temsilen katılan Yenilik ve Adalet Partisi BIG yüzde 5’lik barajı aşamadı. Almanya tarihinde ilk defa seçimlere katılan Müslüman parti vasfını taşıyan BIG’in doğrudan temsilcilerinden de Eyalet Meclisine girmeyi başaran olmadı.

Kuzey Ren Westfalya Seçim Kurulu’nun verdiği kesin olmayan sonuçlara göre birinci ve ikinci oy oranları, yüzde olarak şöyle:

Birinci Oy oranları (Partilere verilen oylar):

Hristiyan Demokrat Birliği CDU: 38,5
Sosyal Demokrat Parti SPD: 38,5
Yeşiller (Grüne): 10,1
Hür Demokrat Parti FDP: 4,7
Sol Parti (Die Linke): 5,4
Diğerleri: 2,8

almanya.20100510143256.jpg

İkinci Oy oranları (Doğrudan adaylara verilen oylar):

Hristiyan Demokrat Birliği CDU: 34,6
Sosyal Demokrat Parti SPD: 34,5
Yeşiller (Grüne): 12,1
Hür Demokrat Parti FDP: 6,7
Sol Parti (Die Linke): 5,6
Diğerleri: 6,5

Genel olarak beş yıl öncesine göre seçime katılım oranı yüzde 3,7 oranında azalma gösterdi. Hristiyan Demokratlar oylarını yüzde 10,3 oranında kaybederken, Sosyal Demokratlar da yüzde 2,6 oranında kaybetti. Oylarını artıranlar grubunda ise kalan diğer partilerden Yeşiller yüzde 5,9 oranında, FDP yüzde 0,6 oranında, Sol Parti yüzde 4,7 oranında ve diğerleri de yüzde 1,7 oranında oylarını çoğaltmayı başardı.

NRW Eyalet Meclisinde partilere göre toplam 181 sandalyenin dağılımı ise şöyle: CDU 67, SPD 67, Yeşiller 23, FDP 13 ve Sol Parti 11.

Müslümanları temsilen seçime katılan Yenilik ve Adalet Partisi BIG, partilere verilen birinci oylardan 2835’ini alırken, doğrudan adayların seçildiği ikinci oylardan ise 13.849’unu almayı başardı.

Müslümanları ve göçmenleri temsilen kurulan BIG’in yeni bir parti olması, mali bakımdan tüm eyalette seçim kampanyaları yapma imkanının olmaması ve yaklaşık 300.000 olarak oy potansiyeli tahmin edilen tüm Türklere ismini duyuramamış olması, yüzde beş engelini aşmayı başaramamasına neden oldu.

NRW Eyalet Meclisine girmeyi başaran beş Türk adayın ikisinin SPD’den, diğer ikisinin Sol Parti’den ve birinin de Yeşillerden olması, eyalette yaşayan Türklerin halen büyük partilere yanaşarak siyasette ses getirebilecekleri kanaatinde olduklarını gösteriyor. Buna rağmen seçmen Türklerin yoğun olarak yaşadığı Köln ve Duisburg şehirlerindeki SPD’den adaylar Tayfun Keltek ve Zülfiye Kaykın meclise girmeyi başaramadılar.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 16:07
banner53
YORUM EKLE

banner39