banner15

Almanya'da Neo-Naziler'in yükselişi

Almanya'da Neo-Naziler, yüzde 7 oy alarak bölge meclisine girmeyi başardı.

Almanya'da Neo-Naziler'in yükselişi
Almanya'da yapılan eyalet seçimlerinde resmi olmayan sonuçlar, doğu eyaletlerinden Mecklenburg - Batı Pomeranya'da aşırı sağ partinin sandalye kazandığını, Başbakan Angela Merkel'in ise ağırlığını koyamadığını gösteriyor.

Buna göre, aşırı sağ Ulusal Demokratik Parti NDP, eyalet meclisinde sandalye kazanmak için gereken yüzde 5'lik sınırı yüzde 7 oy kazanarak aştı. Bir önceki hükümet, NDP'yi erken dönem Nazi partisine benzetmişti.

Böylece Mecklenburg-Batı Pomeranya, eyalet meclisinde aşırı sağ partinin temsil edildiği üçüncü Alman eyaleti olacak. Mecklenburg-Batı Pomeranya eyaletinde Sosyal Demokrat Parti liderinin yardımcısı Erwin Sellering, "sonucun doğrulanması halinde herkes için üzücü olacağını, çünkü ortak hedeflerinin böyle bir sonucu önlemek olduğunu" belirtti.

Mecklenburg-Batı Pomeranya, ülkede en yüksek işsizlik oranlarının görüldüğü eyalet. NDP'nin kampanyası da genç ve işsiz seçmenleri hedef alıyordu. Mecklenburg - Batı Pomeranya'da seçimleri kılpayı farkla yine Sosyal Demokratların kazanması bekleniyor.

Seçimlerde Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokratlar ise kayba uğradı. Berlin muhabirimizin aktardığına göre Merkel'in partisi, koalisyon hükümetinin reform planları üzerine kopan tartışmalar nedeniyle destek kaybına uğradı.

İsveç seçimlerini sağ blok kazandı

İsveç'te muhalefetteki merkez sağ parti bloğu iktidardaki Sosyal Demokrat partiyi ülkede son yılların en başabaş giden seçimlerinde bozguna uğrattı. Seçim sonrası oy sayımının neredeyse tamamlanmak üzere olduğu sırada Ilımlı Parti lideri Fredrik Reinfeldt, yüzde 1 önde gittiklerini açıkladı. İsveç Başbakanı Goran Persson da bozguna uğradıklarını kabul ederek kendisi ve hükümetinin istifalarını sunacaklarını belirtti.

Sosyal Demokrat Parti, İsveç'i son 89 yıllık tarihinde 10 yıl hariç iktidardaydı. Seçimde kilit önemdeki konuların başında küresel ekonomi ortamında varlığını sürdürebilmesi için İsveç'in refah modelinin modernize edilmesi geliyordu.

Fredrik Reinfeldt

Seçimlerde, 349 milletvekili ile yerel yöneticiler belirleniyor. Nüfusu yaklaşık 9 milyon olan İsveç'te kayıtlı seçmen sayısı 7 milyon. 18 yaşını dolduran vatandaşlar her iki seçimde de, 3 yıldır ülkede ikamet eden yabancılar ise sadece yerel seçimlerde oy kullanabiliyor.

Bugünkü seçim İsveç tarihinin en çekişmeli seçimlerinden biri olarak nitelenmişti. Kamuoyu yoklamalarında, muhalefetteki sağ parti bloku ile iktidardaki sol blok başabaş gidiyordu. Son yoklamalara göre, iktidardaki Sosyal Demokrat Partiye dışarıdan destek veren Çevre Partisi ile Sol Partinin de aralarında bulunduğu sol blokun yüzde 45,9'luk oy oranına karşılık, sağ blokta yer alan Ilımlı Parti, Merkez Partisi, Halk Partisi ve Hristiyan Demokrat partilerin oy oranı yüzde 48,6 almıştı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48