banner39

Almanya'da ölenlerin cenazeleri getirildi

Almanya'daki yangında ölenlerin cenazeleri düzenlenen törenlerden sonra Gaziantep'e getirildi.

Arşiv 11.02.2008, 08:51 11.02.2008, 12:01
Almanya'da ölenlerin cenazeleri getirildi

Almanya'da yangında hayatını kaybeden beşi çocuk, dokuz kişi için, yanan binanın önünde tören düzenlendi. Cenaze üç dinin temsilcilerini ve iki ülke yetkililerini buluşturdu.

'Kundaklama ise gereği yapılsın' Almanya'nın Ludwigshafen kentinde yaşanan yangın faciasında hayatını kaybeden Kaplan ailesinin dokuz ferdinin cenazeleri, dün yanan evin önünde düzenlenen törenin ardından Türk hükümetinin tahsis ettiği özel uçakla Gaziantep'e getirildi.

Cenazeye Almanya Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, Devlet Bakanı Prof. Mustafa Said Yazıcıoğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Genel Başkan Yardımcısı, emekli büyükelçi Onur Öymen ile Almanya'nın dört bir yanından gelen 5 bine yakın Türk vatandaş katıldı.

ÜÇ DİNİN TEMSİLCİLERİ BİR ARADA

Cenaze Protestan, Katolik ve Yahudi din temsilcilerini de bir araya getirdi. Cenazelerin evin önüne dizilişi sırasında duygulu anlar yaşanırken Kaplan ailesi ve yakınları ayakta zor durdu.

Yangında annesini ve iki çocuğunu kaybeden Kamil Kaplan tabutların önünde yaptığı konuşmada dostluk ve kardeşliğin bozulmaması gerektiğini dile getirerek "Biz Türk olarak bu ülkede çocuk sahibi olduk, onları büyüttük bu ülkede yaşıyoruz. Dileğim bu ülkede birlikte yaşamın zarar görmemesi" şeklinde konuştu.

Yurtdışındaki Türklerden Sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu da, yangının sebebinin aydınlatılmasının takipçisi olacaklarını ifade etti.

Törende konuşan Almanya'da Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Böhmer ise Başbakan Angela Merkel'in yaşanan acıyı paylaştığını belirtti. Böhmer hayatını kaybedenlerin yakınlarının cenazeleri defnetmek için Türkiye'ye gideceklerini; ancak geri geleceklerini ve Almanlar ile ortak vatan edindikleri topraklarda hayatlarını sürdürmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Akşam saatlerinde Gaziantep'e gelen cenazeler gözyaşları arasında Oğuzeli ilçe mezarlığı morguna gönderildi. Ölenlerin yakınları fenalık geçirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?