banner15

Almanya'da prangalı dönem

Almanya'da Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Uwe Schünemann, şüpheli görülen Müslümanlara pranga takılmasını önerdi. Bavyera eyaleti tarafından da desteklenen öneri Müslüman kuruluşları ayağa kaldırdı

Almanya'da prangalı dönem

 Almanya'da hükümetin Müslümanları kontrol etmek amacıyla yerleşim birimlerine ve camilere baskınlar düzenlenmesi, camilere gizli kameralar yerleştirmesi ve her camide Alman istihbaratı adına çalışan elemanlar bulundurmasının ardından  şimdide ülkedeki Müslümanlara pranga takılması gündeme geldi. Alman Hrıstiyan Demekratlarının Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Uwe Schünemann, ülkede bulunan şüpheli Müslümanlara elektronik ayak kelepçesi takılarak kontrol altında tutulmalarını istedi. Schünemann, Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya'da sayıları 3 bini bulan şiddet eğilimli müslümanlarla birlikte insanlara düşmanlık vaizleri verenler ve yabancı ülkelerde terör kamplarında eğitim görmüş kişilerin ayaklarına takılacak elektronik kelepçelerle kontrol edilebileceğini söyledi.  
 
BAVYERA DA DESTEKLEDİ 
 
Aşağı Saksonya eyaleti İçişleri bakanının bu önerisine Bavyera Eyaletı İçişleri Bakanı Gunther Beckstein de destek verdi. 'İslamcılara eletronik pranga' adıyla hazırlanan yasa teklifinin göç ve yabancılar yasasına ilave edilmesi isteniyor. Yasa kabul edilirse 3000 müslümana eletronik pranga takılacak. Alman bakan Schünemann, bunun anayasaya uygunluğu konusunda bir sorun olmadığını ifade etti. Schünemann, elektronik ayak kelepçelerinin olası işkence ihtimali nedeniyle ülkelerine gönderilemeyen kişilere de uygun olduğunu belirtti. Bu kişilerin böylece sadece belli bölgelerde hareket etmek imkanı bulabileceğini kaydeden Schünemann, ''Bu bize daha fazla güvenlik sağlar'' dedi. Schünemann, teklifinin 2006 yılının başında uygulanmak üzere  
içişleri bakanları tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirterek, elektronik ayak kelepçelerinin daha önce de suçlarla mücadelede kullanıldığı ve sonuçlarının olumlu olduğunu söyledi. İktidar partisi CDU yasa teklifini desteklerken,  FDP ve Yeşiller başta olmak üzere muhalefet partileri yasa teklifini insan haklarını ihlal anlamına geldiği gerekçesiyle eleştiriyor. İktidar ortağı SPD içinde yasa teklifinden dolayı farklı düşünceler ortaya çıktı.   
 
MÜSLÜMANLAR ENDİŞELİ 
 
Müslümanlara elektronik pranga'nın reva görülmesini onur kırıcı ve toplum üzerinde baskı kurma girişimi olarak niteleyen Almanya'daki İslam kuruluşlar ise yasa teklifinin reddedilmesi için Alman siyasilerine çağrıda bulundular. İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), Almanya İslam Konseyi, Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) ve Avrupa Türk İslam Dernekleri Birliği (ATİDB), tarafından yapılan açıklamalarda şu görüşlere yer verildi. "Zanlı veya şüpheli kişilere takılmak üzere hazırlanıp teklif edilen elektronik pranga yasa teklifi demokratik ve hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmaz. Kim ve hangi ölçülere göre zanlı veya şüpheliyi belirleyecek..? , suç işlemeyen insanların serbest dolaşım başta olmak üzere, özgürlüklerime bir saldırıdır. Bunu sadece Müslümanlar zikredilerek  yapıldığı için İslam ve Müslümanları küçük düşürücü ve potansiyel suçlu gösterme girişiminden başka bir şey değildir. Bu ve benzeri anti demokratik uygulamaları teklif eden ve uygulamaya koyanların hala entegrasyondan söz etmeye hakları yoktur. Entegrasyon yaklaşarak ve yakınlaştırarak olur. Uzaklaştıran ve dışlayan bu gibi tavırlar ve baskılar entegrasyonu engelleyen  en büyük unsurlardır. Bizler İslami kuruluş temsilcileri olarak bu yasanın reddedileceğine inanıyoruz. Suç işleyenlerin cezalandırılmasını bizde istiyoruz , ancak suç işlememiş insanları suçlu görmek veya onlara şüpheyle bakmak. Dini inanç ve kültürleri ile kıyafetlerinden dolayı insanlara şüpheyle bakılması yanlış bir tavırdır. İnanca ve insan haklarına saygısızlıktır"  

Mehmet KOÇAK  

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
musa bobur
musa bobur - 6 ay Önce

Allah rahmet eylesin

banner39

banner50

banner47

banner48