banner39

Almanya'da Sarrazin şimdi de başörtüsünü hedef aldı

Almanya'daki Müslümanlar için daha önce sert ifadeler kullananan Sarrazin, öğrencilerin derslerde başörtüsü takmasının yasaklanmasını istedi.

Arşiv 14.12.2009, 18:29 14.12.2009, 18:30
Almanya'da Sarrazin şimdi de başörtüsünü hedef aldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'daki Müslüman göçmenler için daha önce sert ifadeler kullananan Sarrazin, öğrencilerin derslerde başörtüsü takmasının yasaklanmasını istedi.

Alman Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin, öğrencilerin derslerde türban takmasının yasaklanmasını isteyerek, ülkede yeni bir tartışma başlattı.

Alman Merkez Bankası'nda yetkileri kısıtlanan Sarrazin'in üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti (SPD) Sarrazin'in partiden ihraç edilmeyeceğini bildirdi. SPD sözcüsü bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, parti içinde oluşturulan komisyonun, Sarrazin'in açıklamalarında partiye zarar verici ya da partiye yakışmayacak bir unsur görmediğini belirtti.

Sarrazin, Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 20. yıl dönümü dolayısıyla yayımlanan ''Lettre International'' adlı kültür dergisinin özel sayısında yer alan röportajında, ''Yanlış politikalardan dolayı sayıları artan bu kentteki Türk ve Arapların büyük çoğunluğunun manavlıktan başka üretim işlevi yok", "Devletten geçinen, çocuklarının eğitimine yeterince ilgi göstermeyen ve sürekli yeni küçük başörtülü kızlar üretenleri kabul etmek zorunda değilim'' ifadelerini kullanmıştı. Sarazzin, bu sözlerinin Berlin'de yaşayan Türk ve Arapların büyük çoğunluğu için geçerli olduğunu da belirtmişti.

YEŞİLLER: ARTIK GÖREVDEN ALINMALI

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, Sarrazin'in son açıklamasından sonra kamu alanında görev yapmasının artık savunulamayacağını ve görevden alınması gerektiğini belirtti. Roth, Sarrazin'in açıklamalarıyla bir kez daha azınlıklara karşı saygısı olmadığını gösterdiğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?