banner15

Almanya'da 'terör' paranoyasıyla oy avcılığı yapılıyor

Almanya'da hedef gösterilen Sauerland grubu üzerinden Hristiyan Demokratlar oy avcılığına başladı.

Almanya'da 'terör' paranoyasıyla oy avcılığı yapılıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 27 Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesinde, güvenlik ve "terör tehdidi" tartışmaları alevlendi. Tartışmalar, Almanya'da son 30 yılın en büyük davası olduğu iddia edilen Sauerland grubu üzerinden yapılıyor.

Alman Deutsche Welle'in haberine göre Hıristiyan Demokrat Partili politikacılar hemen her fırsatta, Almanya'nın Amerika Birleşik Devletleri'nden daha büyük bir terör tehdidi altında olduğunu iddia ederek, ülkede güvenlik kaygısı üzerinden seçim stratejisi oluşturuyorlar. Sosyal Demokrat, Yeşiller ve Hür Demokrat Partili politikacılarse bu uyarılar abartılı ve aslında terör korkusu yaratılarak oy avcılığı yapıldığının altını çiziyorlar

ALMANYA'DA ŞAHİNLER KORKU ÜZERİNDEN OY TOPLUYOR

Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Uwe Schünemann, seçimler öncesinde Almanya'nın büyük bir terör tehdidi altında olduğunu, tehdidin boyutlarının ABD ve İngiltere'ye oranla daha büyük olduğunu iddia etti. Hessen eyaleti İçişleri Bakanı Volker Bouffier de terörist saldırılar ve kitlesel rehin alma eylemler olacağını öne sürdü.

Hıristiyan Birlik Partili politikacıların bu açıklamaları, diğer siyasilerin ise tepkisini çekti. Sosyal Demokrat Parti İçişleri Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy, Almanya'nın terör tehdidi ile karşı karşıya olmasına rağmen, bunun abartılmamasını ve seçim malzemesi yapılmamasını istedi.

Edathy, Hıristiyan birlik partili politikacıların tutumunun "sorumsuzca" olduğunu söyledi. Edathy, "Bouiffer'in yaptığı sorumsuzluktu. Bu bir konuyu abartmaktır. Elde herhangi bir saldırı planına dair somut ipucu yok. Terör tehlikesinin genel seçimlerde seçim malzemesi yapılmasına karşı şimdiden çok ciddi bir uyarıda bulunuyorum, böyle bir davranış savunulamaz. Bu konuda partilerüstü bir uzlaşıya ihtiyacımız var. Bu konu, halka huzursuzluk vermek yerine hizmet etmek ile ilgilidir" yorumunu getirdi.


Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 12:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35