banner39

Almanya'da Türk kasabına 'Anayasa' desteği!

Almanya'da Anayasa Mahkemesi, İslami kurallara göre hayvan kesimi yapmak isteyen kasabı haklı buldu.

Arşiv 02.10.2009, 22:32 03.10.2009, 08:34
Almanya'da Türk kasabına 'Anayasa' desteği!


Federal Anayasa Mahkemesi, Almanya'nın Hessen eyaletinin Asslar kentinde yaşayan Türk kasap Rüstem Altınküpe'nin, hayvanları İslami kurallara göre uyuşturmadan kesme istemine, Hessen Eyalet İdari Mahkemesi'nin verdiği ret kararına itirazını haklı buldu

Anayasa Mahkemesi, Altınküpe'nin 2009 yılında İslami usullere göre kesim yapması için izin istemine Hessen Eyalet İdari Mahkemesi'nin ret kararı vermesini yüzeysel bir inceleme sonucunda verilmiş bir karar olarak nitelendirdi.

Mahkeme, izin talebinin Hessen Eyalet İdari Mahkemesi tarafından yeniden incelenmesi yönünde karar verdi.

Federal İdari Mahkemesi 2006 yılının kasım ayında Hayvanları Koruma Yasası'nda hayvanların uyuşturulmadan kesilmeleri yasak olmasına rağmen, din özgürlüğü kapsamında Altınküpe'nin, İslami kurallara göre hayvan kesimine izin vermiş ancak bunun için özel izin talebinde bulunmasını öngörmüştü.

Kesim için 2008 yılında da özel izin alan Altınküpe'ye 2009 yılında Giessen İdari Mahkemesi tarafından bir veteriner gözetimi altında haftada 2 sığır ve 30 koyunu kesim izni verilmişti. Ancak bu karar Hessen Eyaleti İdari mahkemesi tarafından iptal edilmiş, bunun üzerine de Altınküpe Federal Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
M. Aydemir 12 yıl önce
Benim ailem 1971 yilindan beri Almanya da mezbaha isletip müslümanlar icin helal kesim yapiyor. Anlatildigi gibi yasak söz konusu degil. Baytarlar göz yumuyor ve görmezlikten geliyorlar.

Bunu bütün müslüman kasaplara yapiyorlar.

Bundan birkac yil önce birisi cikti belki de bu adamdi Anayasa mahkemesine kanunda ki uyusturulmadan kesim yasagini kaldirtmak icin basvurdu. Almanlarin bir sözü var:

"Uyuyan köpegi uyandirmamak lazim."

Bu adam uyuyan köpegi uyandirdi. Almanya da satilan etler Türkiye den cok daha temiz ve helaldir. Yalniz Türk mezbahalarinin etleri. Kasap dükkanlari helal haram karistiriyor.

Sonra kesimi de cok degil haftada 2 sigir 30 kuzu. bu kadar az et icin bu kadar bas agrisi? Hepsi inanin sov. Bu kadar eti her Türk mezbahsi bir saat icinde kesiyor.
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?