banner39

Almanya'da 'uyum' için şeffaf cami

Almanya'nın Penzberg kentinde yaptırılan şeffaf bir camide kafe yapılacağı öne sürüldü.

Arşiv 28.05.2008, 08:33 28.05.2008, 11:51
Almanya'da 'uyum' için şeffaf cami

Almanya'da cami inşaatları zaman zaman tartışmalara neden olsa da, Penzberg kentinde inşa edilen bir cami modern mimarisiyle İslam'a yönelik önyargıların kırılmasında önemli rol oynadı.

Almanya'nın önde gelen basın kuruluşlarından Deutsche Welle'nin "İslam fobisine karşı şeffaf cami" diyerek tanıttığı ibadethanenin duvarları yüzde 60 oranında camdan yapılmış.

Uzaktan bakıldığında cami olduğuna dair hiçbir işaret bulunmayan yapının yakınına gidildiğinde içerde namaz kılanlar görülebiliyor. Minare de yukarı doğru uzanan sütun şeklinde. Yapımı üç yılda tamamlanan camiden ezan bile okunmuyor.

Kadınlar başörtüsü takmadan girebiliyor. Ziyaretçilerin ilgi odağı olan caminin girişinde Arapça ve Almanca yazılar bulunuyor.

Kütüphanesinde de İslam dinini anlatan 16 bin eser yer alıyor. Bu kitaplar internet üzerinden sipariş edilip ödünç alınabiliyor. İçinde küçük bir kafe yapılması da planlanıyor. Camide Müslüman kadınlar için Almanya'ya uyum kursları da düzenleniyor.


Kaynak: Vatanbanner53
Yorumlar (1)
Osman Yerli 13 yıl önce
Haberinizin bir kismi yanlis, söyle ki Caminin minaresinden ezan okunmuyor yoksa caminin icinde elbette 5 vakit namazda ezan okunuyor. Bu caminin daimi müdavimlerinden oldugum icin bu haberi düzeltme mecburiyetim var. Kaynak olarak gösterdiginiz Deutsche Wellenin habeinde bu cami ile ilgili haber daha uzun.
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?