banner39

Almanya'da yeni koalisyonda bakanlık tartışmaları

Almanya'da 27 Eylül Pazar günü yapılan seçimler sonrası oluşacak koalisyonda bakanlık tartışmaları şimdiden başladı.

Arşiv 29.09.2009, 14:05 29.09.2009, 18:49
Almanya'da yeni koalisyonda bakanlık tartışmalarıMücahid Yıldız-Almanya/ Dünya Bülteni

Almanya'da 27 Eylül Pazar günü yapılan genel seçimlerden sonra Hristiyan Demokratlar Birliği CDU ile Liberal Özgürlükçü Demokrasi Partisi FDP'nin yeni bir koalisyon hükümeti kurmaları kesinleşti. Seçimlerden hemen sonra siyah-sarı tabir edilen koalisyonda kimlerin hangi bakanlıkları alacağı üzerine tartışmalar şimdiden başladı.

Geleneksel olarak koalisyon yapacak olan partiler görüşmelerinde önce hükümet olarak yapmak istedikleri içeriği, sonra hangi partinin hangi bölümlerde görev alacağını, en son olarak ta personel dağılımını ele alırlar. Fakat buna rağmen bazı bakanlıklar konusunda siyasi çevreler birtakım yorumlara çoktan başladılar. İşte onlardan bazıları:

Dışişleri:

Seçimlerden önce de liberal parti FDP'nin başkanı Guido Westerwelle, aslında iç politika adamı olmasına rağmen dışişleri bakanlığı yapmak istediğini her fırsatta dile getirdi. Westerwelle'nin hedefleri; Önümüzdeki 4 yıl içinde ülkeden tüm atom silahlarını arındırmak. Her ne kadar Türkiye'nin tam üyeliğini ancak on yıl sonra tartışabileceklerini söylese de üyelik görüşmelerini sürdürmek. Afganistan'dan aşamalı olarak çekilmek için bir strateji tesbit etmek.

İçişleri:

Helmut Kohl zamanında da olduğu gibi siyah-sarı koalisyonlarda içişleri her zaman Hristiyan Demokratların elinde oldu. Bundan sonra da Merkel'in bu bakanlığı Wolfgang Schaeuble'den almak istemeyeceği tahmin ediliyor. Ancak Başbakanlık bakanlığı (bir tür Devlet bakanlığı) yapmakta olan Thomas de Maiziere'nin de ismi içişleri bakanlığı yorumlarında anılıyor.

Maliye:

Hükümet bütçesini idare eden finansman bakanlığı önceki siyah-sarı koalisyonlarda hep Hristiyan Demokratlarda oluyordu. Ancak bu seçimlerde liberal parti FDP vergiler konusunda 'daha basit, daha adil ve daha az' gibi sloganlarla birtakım vaadlerde bulundu. Her ne kadar uzmanlar vergi indiriminin hiçbir şekilde mümkün olamayacağını belirtse de FDP'liler en azından bu işe sahip çıkıyor gibi görünebilmek için bu bakanlığı almak isteyecekler. FDP'den finans uzmanı Hermann Otto Solms'un Maliye bakanlığına gelebileceğı tahmin ediliyor. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'dan şu anda ekonomi bakanlığı yapan Karl-Theodor zu Guttenberg koalisyon görüşmelerinin tartışma konusu olabilir. Zira CSU onun Maliye bakanı olmasını istiyor.

Ekonomi:

Eğer FDP bu bakanlığı alamazsa Guttenberg'in bu bakanlığa devem edeceği tahmin ediliyor.

Siyasi yorumcular geriye kalan bakanlıklardan Eğitim bakanlığı hariç tümünün Hristiyan Demokratlar CDU/CSUın elinde kalacağını tahmin ediyor. Eğitim bakanlığı için FDP'nin diretebileceği öngörülüyor

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?