banner39

Almanya'daki gurbetçilere bilişim eğitimi

Microsoft Almanya'nın desteklediği BT Uygunluk Girişimi kapsamındaki eğitimleri artık Türkçe olarak da verilecek.

Arşiv 12.01.2009, 12:46 12.01.2009, 12:46
Almanya'daki gurbetçilere bilişim eğitimi


Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Microsoft, Avrupa Komisyonu ve bilişim sektörü ile işbirliği yaparak Almanya'daki Türk vatandaşların BT becerilerini artıracak çalışmaları destekliyor.

2006 yılında Microsoft'un AB Komisyonu ve sektörün önde gelen kuruluşlarıyla işbirliği sonucunda başlattığı İstihdam için Beceri Kazandırma Girişimi'nin (Skills For Employability) Almanya'daki programı BT Uygunluğu (IT-Fitness) kapsamında Türkçe BT eğitimi de verilmeye başlandı. Bu gelişme Almanya'da yaşayan Türk gençlerinin iş bulma şanslarını artıracak.

Proje kapsamında eğitmen olarak yetiştirilen 500 genç eğitici aracılığıyla toplam 45 bin genç temel bilgisayar eğitimlerini tamamladı. Microsoft Türkiye bu proje ile Türkiye çapındaki eğitmen sayısını 750'ye çıkarırken, 2009 sonuna kadar 100 bin gencimize ulaşmayı hedefliyor.

TÜRKLER İŞÇİ DEĞİL PATRON OLACAK

Microsoft Almanya'nın desteklediği BT Uygunluk Girişimi kapsamındaki BT eğitimleri artık Türkçe olarak da verilecek. Microsoft ve Alman devletinin desteklediği bu programlarla Almanya'daki 2,5 milyon Türk eğitim çalışmalarından daha fazla yararlanacak.

Ana dillerinde BT deneyimi kazanacak Türkler, iş sahibi olmaya bir adım daha yaklaşacak.Geçtiğimiz günlerde Almanya Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer'in de katılımıyla düzenlenen bir toplantıda Almanya'daki vatandaşlarımızın BT becerilerini artırmak için başlatılan Türkçe eğitimlerin tanıtımı yapıldı.

Göçmenlik, Göçmenler ve Entegrasyondan Sorumlu Devlet Bakanı olarak parlamentoda görev yapan Prof. Dr. Maria Böhmer şunları söyledi:

"Bu eğitimler, Almanya'ya göçmen olarak gelen insanların aktif iş dünyasına katılımı için önemli bir rol oynuyor. Microsoft Almanya ve iş ortakları tarafından sağlanan BT Uygunluk Girişimi gibi BT yeterlilik programlarıyla bu vatandaşlarımızın önemli mesleki BT becerileri kazanmaları mümkün olacak."

ALMANYA EKONOMİSİ DE CANLANACAK

BT Uygunluğu Girişimi Başkanı ve Microsoft Almanya CEO'su Achim Berg ise şöyle konuştu: "İyi eğitim fırsatları ve iş olanağı sunabilmek, ekonomiye katkıda bulunacak uzun vadeli bir stratejidir. Bu nedenle Almanca verdiğimiz BT Uygunluğu eğitimlerini artık opsiyonel olarak Türkçe sunmaya başlıyoruz. Böylelikle Almanya'da yaşayan Türk gençlerinin iş bulma şanslarını artırmak, onlara iş dünyası için iyi bir başlangıç imkanı sunmak ve topluma katkı sağlamalarını mümkün kılmak istiyoruz."

Türklere sunulan ücretsiz BT Kursları, iş edinmeye yönelik temel BT bilgileri sağlıyor. Ayrıca Microsoft Almanya ve iş ortaklarının katkısıyla Almanca kursu gibi bazı olanaklardan yararlanabiliyor.

İNTERNET ÜZERİNDEN TÜRKÇE BT EĞİTİMİ

2010 yılına kadar tüm Avrupa'da yaklaşık 20 milyon kişiye BT eğitimi imkanı sağlamayı hedefleyen İstihdam için Beceri Kazandırma Girişimi'nin Almanya'daki programı BT Uygunluğu Türkçe olarak kapsamlı bir çevrimiçi eğitim sunuyor. www.it-fitness.de sitesinden BT eğitim kursları, BT temel konuları, yazılım programları, internet, e-posta ve bilgisayar güvenliği gibi alanlarda temel BT bilgilerini ayrıntılı bir şekilde sunuyor.

Sitede BT becerilerinin şahsi değerlendirmesi için kısa bir test de yer alıyor. Türklerin dil engeli ile karşılaşmadan işe yönelik BT becerisi kazanmalarını mümkün kılan web sitesindeki eğitimler, belirli merkezlerde verilecek eğitimlerle desteklenecek. Böylece Almanya'da yaşayan Türklerin iş olanaklarına erişimi kolaylaşacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?