banner39

Almanya'daki yangında 'kundaklama' ihtimali arttı

Almanya'da 3 Şubat dokuz kişinin öldüğü yangınla ilgili soruşturmada yeni bir iz ortaya çıkarken "kundaklama" ihtimali biraz daha arttı.

Arşiv 13.02.2008, 17:28 13.02.2008, 17:44
Almanya'daki yangında 'kundaklama' ihtimali arttı


Almanya'nın Ludwigshafen şehrinde 3 Şubat Pazar günü meydana gelen ve dokuz kişinin öldüğü yangında soruşturma ekipleri yeni bir ize rastladı. Yangınla ilgili bir tanığın daha ortaya çıktığı belirtilirken, bu yeni gelişmeyle birlikte yangının "kundaklama" olma ihtimali biraz daha arttı.

Ludwigshafen yangınını aydınlatmak için kurulan uzmanlar, polis ve savcılık yetkililerinden oluşan 80 kişilik soruşturma ekibi çalışmalarına devam ediyorlar. Yangının kundaklama olabileceğini kuvvetlendiren bir gelişme daha oldu. Ortaya çıkan yeni bir görgü tanığı, yangının meydana geldiği saatlerde bir adamın binadan çıktığını, yakındaki bir yerde saklandığını ardından da olay yeri civarında bulunan bir benzin istasyonuna girdiğini söyledi.

Soruşturmayı yürüten Frankenthal Başsavcısı Lothar Liebig, konuyla ilgili yabancı bir ajansın haberini doğruladı. Liebig, soruşturmaya ortaya çıkan bu yeni tanığın ifadelerini de dahil edeceklerini açıkladı. Liebig ayrıca şüphelinin girdiği iddia edilen benzin istasyonunun kamera kayıtlarının da incelemeye alındığını aktardı.

Daha önce Bedriye (8) ve Aylin (9) isimli iki kız çocuğunun şüpheliyi gördüklerini söylemelerine rağmen şüphelinin şimdiye kadar robot resminin çizilememesi ise soru işaretleri meydana getirdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Polis Sözcüsü Simone Eisenbarth, iki küçük kızın sorgularının henüz tamamlanmadığını aktardı. Polis, robot resim çizecek kadar elde yeterli veri olmadığından hareket ediyor.

Diğer taraftan soruşturma ekipleri çalışmalarına çok yönlü olarak devam ediyorlar. Eisenbarth'ın aktardığı bilgilere göre, binanın enkazından çıkan maddeler laboratuar ortamında inceleniyor. Savcılık ve emniyetin yarın bir "ara rapor" açıklayacağı kaydedildi.

Polis yetkilileri Pazartesi günü yaptıkları basın açıklamasında talihsiz hadisenin yaşandığı yerde kamera kaydı ya da fotoğraf çekenlerin yangın olayının aydınlatılması için kendilerine başvurmalarını istemişlerdi. Bir diğer Polis Sözcüsü Marcus Sicius, polise bu yönde fotoğraf ve video kaydı akışı yaşanmaya başladığını ancak daha fazla yardım beklediklerini kaydetti.

Bu arada Ludwigshafen şehir yönetiminin yangında hayatını kaybedenlerin yakınlarına yardım maksadıyla açtığı hesapta şimdiye kadar 140 bin Euro toplandığı belirtildi. Aynı şekilde, yardım kalemleri arasında nakdi yardımların yanı sıra mobilya, ev eşyası veya çocuklara oyuncak gönderenler de bulunuyor.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (1)
hüseyin eskici 15 yıl önce
1. veya 2 dünya savasinda ölenlerin sayisina varmaz naziland dünyaya 2 defa demokrasi getirme faaliyetinde bulundu 3. faaliyettete bulunacak bundan hic süphe yok
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?