banner15

Almanya'dan '301'i kaldırın' çağrısı

Alman Yeşiller Partisi, Türkiye'nin Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) 301.Maddenin kaldırması gerektiği bildirdi.

Almanya'dan '301'i kaldırın' çağrısı
Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) 301. maddenin kaldırılması çağrısının yer aldığı bir basın açıklaması yayımladı.

Roth, “Türkiye 301. Maddeyi Tümüyle Silmeli” başlığıyla yayımladığı açıklamada, yazar Orhan Pamuk'un Almanya ziyaretini iptal etmesinden duyduğu ”üzüntüyü” dile getirdi ve Pamuk'un “gazeteci-yazar Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra, diğer birçok yazar, gazeteci, öğretim görevlisi ve sendikacı gibi hayatından endişe duyduğunu” belirtti.

“Bu insanların Türkiye'deki aşırı milliyetçi çevrelerin hedef listesinde bulunduklarını” öne süren Roth, “Orhan Pamuk'un ve tehdit altındaki tüm diğer insanların güvenliğini sağlayabilmek için her türlü çabanın harcanmasını” istedi.
Roth, 301. maddenin, “siyasi havayı zehirlediği, düşünce özgürlüğünü büyük ölçüde kısıtladığı ve Ermenilere yönelik katliamlarla ilgili tarihin değerlendirilmesini fiilen engellediği” gerekçesiyle kaldırılması görüşüne yer verdi.

Claudia Roth, Dink'in öldürülmesinde Almanya'da yaşayan Müslümanların bir suçu varmış gibi bir intiba yaratılmasını da eleştirerek, Türkiye'nin zorlu AB yolunda yapıcı bir şekilde desteklenmesini istedi.

Yeşiller Partisi Federal Meclis üyesi Volker Beck de, Türk hükümetinden Pamuk'u korumasını isteyerek, 301. madde kaldırılmadan Türkiye'nin AB üyesi olmasını düşünemediğini söyledi.

Alman hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm de, bugün düzenlediği basın toplantısı sırasında, Pamuk'un Almanya ziyaretini iptal etmesini nasıl karşıladığı sorusu üzerine, ziyaretin ne amaçla iptal edildiğini bilmediği ve bu konuda ayrıntılı açıklama yapılmadığı için bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

Bu arada, İçişleri Bakanlığının bir sözcüsü, “Pamuk Almanya'ya gelseydi kendisine koruma verilir miydi?” sorusuna karşılık, “Bu, tehdit durumuna bağlı. Almanya'da bir kişinin korunması eyalet hükümetlerinin sorumluluğu altındadır. Eyaletler somut bir tehdit bulunduğuna karar verirlerse bir kişiyi koruma altına alabilirler” dedi.

Tagesspiegel gazetesine konuşan bir Alman güvenlik uzmanı ise Almanya'da Pamuk'a yönelik bir saldırı ihtimalinin az olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35