Almanya'da Başörtüsü yasağı

Münih’te bulunan Bavyera Anayasa Mahkemesi, Bayan Müslüman öğretmenler'in başörtüsüyle okullarda ders veremeyeceklerine hükmetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Almanya'da Başörtüsü yasağı

Dünya Bülteni / Kadir Kon

 

Münih’te bulunan Bavyera Anayasa Mahkemesi; merkezi Berlin’de bulunan İslam Toplumu’nun (başörtüsü yasağı aleyhindeki) şikâyetini Pazartesi ( bugün) günü itibariyle reddetti. Bu kararla birlikte 2005 yılından bu yana süren başörtüsü yasağı geçerliliğini koruyacak.

 

Müslüman Dini Topluluğu, söz konusu kanunun anayasaya aykırılığı yönündeki iddiasıyla mahkemeye başvurmuştu. Müslümanların mahkemeye şikâyet gerekçesi olarak, bir taraftan Hıristiyan rahibelerin dini kıyafetleriyle okullarda öğrencilerin derslerine girmesine karşın Müslüman öğretmenlerin dini kıyafetleri olan başörtüsüyle ders verememelerini öne sürmeleriydi. Müslüman Topluluğu, bu kanunla hem Müslümanların din özgürlüklerinin ihlal edildiğini, hem de dinler arası eşitlik ilkesinin Bavyera eyaletinde göz ardı edildiğini ileri sürüyor.

 

İslamcı Fundamentalistlerden koruma

 

Söz konusu düzenleme, öğretmenlikle uğraşan kimselerin derslerde dışarıdan görülecek şekilde dini ve dünyevi görüşünü yansıtacak elbise ve elbise aksesuarlarını yasaklamayla ilgili düzenlemedir. Bu düzenlemeye göre ‘öğrencilerin ve ebeveynlerinin söz konusu sembol olabilecek kıyafet ve benzeri aksesuarlardan etkilenmeleri ihtimalinin yanı sıra, Anayasa’ca belirtilmiş temel değerler ve Anayasa’nın eğitimle ilgili hedefleri ve buna bağlı olarak da Hıristiyan-Batılı eğitim ve kültür değerleriyle uyuşmadığıgerekçesiylen’ yasaklama yönüne gidilmiştir.

 

Eyalet Meclisi ve Hükümeti’ne göre, başörtülü bir öğretmen Anayasa’ca öngörülen öğretim ve eğitim hedeflerini, özellikle de kadın erkek eşitliği ilkesini, inandırıcı bir şekilde öğrencilere aktaramaz ve benimsetemez. Söz konusu ( Başörtüsü) yasağı Federal Anayasa Mahkemesi’nin 2003 yılında aldığı karara dayanmakta olup, bu kararsa öğretmenlerin derslerde başörtüsü takma yasağının uygulanabilmesi için kanuni bir temel teşkil edecek hükmün bulunması gerektiğini öne sürmüştü. ( Yani bu konuda herhangi bir düzenleme söz konusu olmadığından hüküm verebilecek konumda olmadığını belirtmiş ve topu eyaletlere atmıştı K.K.)  Bunun üzerine eyalet Meclisi 2004 Kasım’ında ( başörtüsünü yasaklayıcı) kanunu, CSU’nun ( Hıristiyan Demokrat’ların/CDU Bavyera’ eyaletindeki kardeş partisi) çoğunluk oylarıyla kabul etmiş ve bu sayede de öğrencileri muhtemel bir İslamcı etkilenmeden korumuş oldular!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?