Almanya'nın Avro yükü gelecekte daha fazla olacak

AB tarafından kararlaştırılan Avro'yu kurtarma paketi Almanya'ya gelecekte daha fazla yük olacak.

Almanya'nın Avro yükü gelecekte daha fazla olacak

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Ekonomik bakımdan zayıf Avro bölgesi ülkelerinin kurtarılması için 750 Milyar Avro belirlendi. Bu miktarın Almanya’ya düşen payı toplam 150 Milyar Avroyu buluyor. Merkel hazırlanacak yardım paketinin Avro’nun geleceğini garanti altına alacağını söyledi.

Muhalefet partiler, Almanya’ya düşen kredi kefaletleriyle birlikte 150 Milyar Avro konusunda ayrıntılı bilgi isteyerek açıklık getirilmesini talep ettiler. Merkel ise yardım paketinden başka alternatif bir çözümün olmadığını iddia ederek, ‘Almanya’daki insanların parasını koruyoruz.’ dedi.

Şimdiye kadar Almanya’nın payı olarak, Avrupa Merkez Bankasındaki yaklaşık yüzde 28’lik miktara tekabül eden 123 Milyar Avro’dan bahsediliyordu. Ancak toplam garanti miktarının ne kadar olacağı kesin belli değil. Hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm kesin rakamı şimdilik kimsenin söyleyemeyeceğini belirterek, kendileri yardıma muhtaç oldukları için garanti veremeyecek olan Avro ülkelerinin paylarının da Almanya’ya yüklenmesi halinde Almanya’ya düşen payın daha da artabileceğini ifade etti.

Muhalefet parti SPD’nin başkanı Sigmar Gabriel yardım paketi antlaşmasını eleştirerek Almanya için sözkonusu olabilecek rizikonun tam olarak açıklığa kavuşturulmadığını iddia etti. Brüksel’in çok hızlı bir şekilde yardım miktarları belirlediğini söyleyen Gabriel, finans piyasalarının nasıl ayarlanacağı konusunun da açık bir şekilde ortaya konulmadığını kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39