banner39

'Almanya'nın desteğini takdir ediyoruz'

Abdullah Gül, Türkiye-AB ilişkileri söz konusu olduğunda Almanya'nın desteğini her zaman büyük bir şükran ve takdirle takip ettiklerini söyledi.

Arşiv 04.04.2007, 08:12 06.07.2018, 09:31
'Almanya'nın desteğini takdir ediyoruz'

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye-AB ilişkileri söz konusu olduğunda Avrupa'nın lokomotif ülkelerinden Almanya'nın desteğini her zaman büyük bir şükran ve takdirle takip ettiklerini söyledi.

Gül, Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile  görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye ve AB arasındaki müzakerelerin ikinci bir başlıkla sürdürülmeye başlandığını, bu yıl içinde diğer bazı başlıkların açılmasını da ümit ettiklerini belirtti.

Gül, ''İran'da tutulan 15 İngiliz askerinin serbest bırakılmaları konusunda Türkiye'nin ne gibi bir rol oynadığı'' sorusuna, ''Bildiğiniz gibi Türkiye İran'la komşu ülkedir. Biz, bu komşuluk ilişkisine önem veriyoruz. İngiltere de müttefik bir ülkedir. Bu nedenle olaya yakın ilgi gösteriyoruz. Son gelişmeler olumludur'' yanıtını verdi.

Steinmeier de Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir başlığın daha açıldığını hatırlatarak, ''Türkiye-AB ilişkilerinde akılcı bir karar aldık.

Ankara protokolü uygulanmamasına rağmen müzakereler sürüyor'' diye konuştu.

Türkiye-AB ilişkileri kapsamında sadece genişleme sürecini ele almadıklarını, uluslararası konuları da dile getirdiklerini ifade eden Steinmeier, Türkiye'ye, İran'daki İngiliz askerlerinin serbest bırakılmaları için harcadığı çabalardan dolayı teşekkür etti.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?