banner39

Almanya'nın ilk Türk bakanının asıl görevi belli oldu

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaletinin yeni bakanı Aygül Özkan'ın görev alanları belli oldu

Arşiv 21.04.2010, 14:46 21.04.2010, 14:46
Almanya'nın ilk Türk bakanının asıl görevi belli oldu

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletinin yeni atanan ve Almanya’nın ilk Türk kökenli bakanı olan Sosyal İşler Bakanı Aygül Özkan, ilk işinin göçmen çocuklarının dil öğrenebilmeleri ve Alman kültürünü tanımaları için daha erken anaokuluna gitmeleri için mücadele etmek olduğunu söyledi.
 
‘Welt Online’da çıkan habere göre Almanya’da yaşayan yabancılar arasında en çok Polonya asıllılar orta dereceli ve lise seviyeli diploma alabiliyorlar. Eski Yugoslavya asıllılar ile Türk kökenliler en gerilerde kalıyorlar.
 
Hristiyan Demokratlar Birliği CDU’dan yeni atanana Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler bakanı Aygül Özkan ‘Bild’ gazetesiyle yaptığı bir söyleşide yabancıların çocuklarının mümkün olduğu kadar erken anaokuluna gitmeleri gerektiğini söyledi. Özkan, ‘Yabancı çocuklarının mümkün olduğu kadar erken anaokuluna gitmeleri, dil öğrenmeleri ve Alman kültürüyle tanışmaları için çok önemli. Ben bunun için mücadele edeceğim.’ dedi.
 
Özel hayatı hakkında da konuşan Özkan, çok dindar bir Müslüman olmadığını, ancak ailesiyle birlikte dini bayramları kutladığını, oğluna da Hristiyanların yılbaşı tatilini anlattığını söyledi. Özkan bunun, dini pratik yaşamanın sağlıklı ve modern bir şekli olduğunu iddia etti.
 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?