Almanya'nın İslam Şurası'na bir tepki daha

Milli Görüşün davet edilmediği Alman İslam Konferansına 'Zentralrat der Muslime' de katılmayacağını açıkladı

Almanya'nın İslam Şurası'na bir tepki daha

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Önümüzdeki hafta Alman İçişleri Bakanlığı tarafından organize edilen İslam Konferansı’na çoğunlukla Alman, Arap ve Bosnalı Müslümanları temsil eden ‘Zentralrat der Muslime’ (ZMD) Müslümanlar Merkez Şurası katılmayacağını açıkladı.

ZMD genel sekreteri Aiman Mazyek, Çarşamba günü haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte gelecek hafta Pazartesi günü başlayacak İslam Konferansı’na katılmayacaklarını bildirdi. ZMD başkanı Axel Ayyub Köhler yaptığı açıklamada İkinci İslam Konferansı için önceden belirlenen yapı ve içerik bakımından anlaşamadıklarını ifade etti. Köhler Alman İslam Konferansı’nın bu şekliyle ‘bağlayıcı olmayan bir tartışma kulübü’nden ibaret olduğunu belirtti.

Müslümanlar Merkez Şurası, Alman İslam Konferansı’na yaptıkları tekliflere karşı bir cevap alamadıklarını, Konferansın somut bir hedefinin olmadığını ve acil çözüm bekleyen Müslümanlarla politika arasındaki ve halk arasındaki toplumsal problemlerin çözümü için uygun olmadığını kaydetti.

Herşeye rağmen diyaloğa devam edeceklerini söyleyen Ayyub Köhler, içişleri bakanı Thomas de Maiziere’nin, İslam Konferansı bünyesinde Müslümanların legal temsilci ve kurumlarıyla birlikte, Müslümanları bir dini Cemaat olarak tanımayı hedefleyen bir yol planı yapmaya hazır olmadığını belirtti. Köhler, sorunların çözümünü gerçekleştirmek için devletin, cami derneklerinin çatı kuruluşlarını dini cemaat olarak tanıması gerektiğini, bunun anayasal bir zorunluluk olduğunu kaydetti. Ayyub Köhler ‘İslam düşmanlığı’nı önlemek konusuna da gerekli önemin verilmediğini ekledi.

Milli Görüşe bağlı ‘Islamrat’ (İslam Şurası)’nın da içişleri bakanlığı tarafından davet edilmediğinden katılmamasıyla, ikinci Almanya İslam Konferansı’na Müslümanların bir kısmını temsilen yalnızca iki kuruluş, DITIB ve İslam Kültür Merkezleri Birliği katılacaklar.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 18:49
banner53
YORUM EKLE

banner39