banner15

Almanya'nın Sol Parti'sinde sular durulmuyor

Yeni başkanların kabul görmediği parti, doğu ve batı diye ikiye ayrılmak üzere.

Almanya'nın Sol Parti'sinde sular durulmuyor

 

Mücahid Yıldız/ Almanya- Dünya Bülteni

Almanya'da Sol Parti'nin (Die Linke) genel başkanı Lafontaine'in ayrılmasından sonra, partide gerginlik bir türlü yatıştkırılamadı. İç çekişmelere son vermek için fraksiyon başkanı Gregor Gysi’nin teklifi ile yeni seçilen iki başkan, partililer tarafından kabul görmedi. Doğu Almanya teşkilatları doğu/batı ve bayan/erkek konularında yönetime karşı direnmeye devam ediyor.

Sol Parti’nin doğu bloku, yönetimde kendilerinin yeterince temsil edilmediğini iddia ediyor. Doğulu partililere göre, seçimlerde hep yüzde 20-25 oy almalarına ve Federal Meclise 16 milletvekili göndermelerine rağmen yönetimde daha fazla söz haklarının olmamasını kabul etmiyorlar.

Batı teşkilatları ise seçimlerde Federal Meclise hiçbir milletvekili gönderemezken, 6 Eyalet Meclisine girmeyi başardıkları ve Lafontaine’nin güçlü olduğu Saarland Eyaleti’nde de az bir farkla kaçırdıklarını söylüyorlar.

Teklif edilen iki başkandan biri bayan Gesine Lötzsch (doğulu), diğeri ise Klaus Ernst (batılı), hem doğu ve batıyı hem de Sol Parti’yi oluşturan eski PDS ve WASG partilerini temsil edecekti. Ancak doğu eyaletlerinden Sachsen-Anhalt ve Mecklenburg-Vorpommern teşkilat başkanları bunu akıllıca bulmuyorlar ve reddediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 15:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48