banner39

Alo Gıda'ya onbinlerce şikayet telefonu geldi

Tarım Bakanlığı, "174 Alo Gıda Hattı"na 14 ayda 31 bin şikayet telefonun geldiği bildirildi.

Arşiv 25.04.2010, 14:37 25.04.2010, 14:37
Alo Gıda'ya onbinlerce şikayet telefonu geldi

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Ankara


Tarım Bakanlığı, “174 Alo Gıda Hattı”na gelen ihbar ve şikayet telefonlarına göre, Türkiye genelinde “Gıda Risk Haritası” hazırlıyor. 14 Şubat 2009’dan bu yana geçen 14 ayda bu hatta 31 binden fazla ihbar ve şikayet telefonu geldi. Hazırlanan harita ile riskli bölgeler daha net görülecek böylece riskli bölgelerde gıda denetimleri yoğunlaştırılacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı “Gıda Risk Haritası” hazırlıyor. Geçen yıl 14 Şubat’ta faaliyete geçirilen “174 Alo Gıda Hattı”na toplanan veriler, anında etkin denetim ve yaptırımların gerçekleştirilmesinin yanısıra bir bilgi bankasında değerlendiriliyor. Her geçen gün verileri artan “harita”ya göre bakanlığın “Gıda Eylem Planı” hazırlanıyor. Alo 174’e tüketicinin gösterdiği ilgi de her geçen gün artıyor. Sistem, 2009 yılındaki başvuru sayısının yüzde 50’sine bu yılın ilk 4 ayında ulaştı.

"GIDALARIN İÇİNDEN YABANCI MADDE ÇIKIYOR"


“En iyi denetçi tüketicinin kendisidir” anlayışından yola çıkan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı; halk sağlığının korunması ve kayıt dışı gıda üretiminin engellenmesi için 2009 Yılında “Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam” adı altında bir kampanya başlattı. Kampanya faaliyetleri arasında ilk sırada yer alan “174 Alo Gıda Hattı” Çağrı Merkezinin 14 Şubat 2009 tarihinde faaliyete geçmesi ile tüm tüketicilerimiz her türlü ihbar, şikâyet ve bilgi edinme isteklerini Türkiye’nin her yerinden ister sabit hatlı telefonlarıyla, isterse cep telefonları aracılığıyla anında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ilgili birimlerine ulaştırabilme imkânına kavuştu.

 30 BİNİ AŞKIN İHBAR, 5 BİNİ AŞKIN CEZA

Alo 174 Gıda Hattı’nın devreye girdiği 14 Şubat 2009 tarihinden 23 Nisan 2010 tarihine kadar 174 Alo Gıda Hattına vatandaşlar tarafından 31 bin 706 başvuru gerçekleştirildi. Bu başvurular üzerine yapılan denetim ve kontroller sonucunda da 5 bin 647 adet işletmeye cezai işlem uygulandı. Bunlar; 3 bin 530 adedi idari para cezası, bin 832 adet üretim / faaliyetten men, 285 adet de Savcılığa suç duyurusu şeklinde gerçekleşti. Hattın açıldığı 4 Şubat 2009 tarihinden 31 Aralık 2009 tarihine kadar geçen sürede 21 bin 88 başvuru alan sistem, vatandaşın bilinçli tutumu sayesinde etkinliği giderek artan bir denetim mekanizması haline geldi. 1 Ocak 2010 - 23 Nisan 2010 tarihleri arasında 10 bin 755’e ulaşan başvuru sayısı, geçtiğimiz yılın başvuru sayısının yüzde 50’sine dört ay içinde ulaşmış oldu. Çağrı merkezi tarafından alınan ihbar ve şikayetler web tabanlı yazılımlar sayesinde içeriğine göre Bakanlığın ilgili birimlerine değerlendirilmek üzere iletiliyor ve yapılan denetim ve değerlendirme sonucu temas noktaları tarafından aynı web yazılımına giriliyor. Tüketiciler başvurularının sonucunu kendilerine verilen başvuru numarası aracılığıyla www.alo174.gov.tr adresinden ya da bizzat çağrı merkezini arayarak öğrenebiliyor. Ayrıca alo174@tarim.gov.tr e-posta adresinden de ihbar, şikâyet ve bilgi talepleri yapılabiliyor. Alo 174 Gıda hattına; genel itibariyle gıda üreten ve satan işletmelerin hijyen kurallarına aykırı faaliyetler göstermesi, ürünlerin içerisinde yabancı maddelerin çıkması, ürünlerin etiket bilgilerinde yeterli bilgi bulunmaması ve haksız rekabete neden olan ifadeler içeren etiketler, son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin satışı, gıda zehirlenmesi şüphesi, izinsiz gıda satışı gibi konularda şikayetler geliyor.

RİSKLİ BÖLGELERDE DENETİMLER DAHA DA ARTIRILIYOR

Alo 174 Gıda çağrı merkezine gelen tüm kayıtlardan oluşturulmakta olan veri tabanı, “gıda risk haritası”nın ortaya çıkmasını da sağlıyor. Böylece, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Gıda Eylem Planı çalışmalarında çok önemli işlev görecek veriler elde ediliyor. Bu kapsamda gıda güvenilirliği hususunda riskli bölge ve riskli ürün grupları tespit edilerek Bakanlığın varolan denetim ve kontrol etkinliğinin daha da artırılması hedefleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?