banner39

Alparslan Arslan: Bakarsın rejim değişir

Ergenekon tutuklu sanığı Alparslan Arslan, "Bakarsın rejim değişir. Buradaki avukatlar, yargıç olur" dedi.

Arşiv 20.04.2010, 21:55 21.04.2010, 09:48
Alparslan Arslan: Bakarsın rejim değişir

Birinci Ergenekon Davası'nın 143. duruşması sona erdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, tutuklu sanık Tekin Irşi'nin çapraz sorgusu tamamlandı. Tutuklu sanık Alparslan Arslan ise ifadesinde, ‘Belli olmaz. Bakarsın rejim değişir. Buradaki avukatlar, yargıç olur’ dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, üye Hâkim Hüsnü Çalmuk, tutuklu sanık Tekin Irşi'den birleştirme kararı öncesi, Danıştay davasının görüldüğü Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Alparslan Arslan'ın davranışlarına ilişkin gözlemlerini sordu.

Arslan'ın ilk zamanlarda mahkemede normal davranışlar sergilediğini söyleyen Irşi, “Daha sonra buradaki gibi hiç konuşmuyordu“ diye konuştu. Sedat Sami Haşıloğlu'nun bir sorusu üzerine Irşi, Alparslan Arslan'ın babası İdris Arslan'ın kendisine ve diğer Danıştay sanıkları Erhan Timuroğlu ile İsmail Sağır'a Sincan Cezaevi'nde kaldıkları sırada, 4-5 kez 250-300 lira yatırdığını öne sürdü.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem de duruşmada söz alarak, Alparslan Arslan'a emniyette Ergenekon şemasının gösterilip gösterilmediğini ve İşçi Partisi ile ilgili soru sorulup sorulmadığını söylemesini istedi. Bunun üzerine Arslan, “Böyle bir şey sorulduğunu bilmiyorum. Doğu Perinçek'i televizyonda görmüşlüğüm var. Çok uzak olduğum bir insan değil. Doğu Perinçek'i severim. Allah nasip eder belki 5-6 ay sonra çıkar çayını içmeye gideriz. Belki elini öperiz. Yaşından dolayı saygı gösteririz, hizmetini yaparız. Belli olmaz bakarsın rejim değişir. Buradaki avukatlar yargıç olur, bilemeyiz“ dedi.

Tutuklu sanık Tekin Irşi'nin çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından mahkeme başkanlığına vekalet eden Hâkim Hasan Hüseyin Özese duruşmayı yarın saat 09.00'a erteledi.

ADRESE TESLİM MESAJLAR

Ergenekon ana davasıyla birleştirilen Danıştay davasının bir numaralı sanığı Alparslan Arslan, diğer tutuklu sanık Tekin Irşi'nin çapraz sorgusu sırasında kendisine yöneltilen sorulara ilginç cevaplar verdi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı sırada ve soruşturma aşamasında verdiği ifadelerin yerine farklı cümleler kuran Alparslan Arslan'ın tavrı, duruşmayı izleyenler tarafından "Bir mesaj mı vermek istiyor" şeklinde yorumlandı.

Tutuklu sanık Tekin Irşi'nin çapraz sorgusunun sonrasında söz alan tutuklu sanık Veli Küçük'ün kızı ve avukatı Zeynep Küçük, sanık Alparslan Arslan'a bazı sorular sormak istediğini söyledi. Avukat Küçük'ün sorusunu yarıda kesen Alparslan Arslan, "Avukat hanım sizin neyi öğrenmek istediğinizi biliyorum. Babanız Veli Beyin Cumhuriyet bombalarıyla ve Danıştay olayıyla ilgisi olup olmadığını soruyorsunuz. Var diyemem ama yok da diyemem. Onu Allah bilir, yukarısı bilir. Herkes kendisi bilir yani Veli Bey daha iyi bilir." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Zeynep Küçük, "yani Osman Yıldırım'ın talimatı Veli Küçük'ten bombaları da Muzaffer Tekin'den aldım ifadesi yanlış mı?" diye sordu. Alparslan Arslan bu soruyu "Bilemiyorum, yanlış diyemem." şeklinde cevapladı.

Sanık Arslan, Osman Yıldırım'ın Veli Küçük ve Muzaffer Tekin ile ilgisinin olup olmadığı sorusunu da "Ben bilemem" diye cevapladı. "Bombaları Osman Yıldırım'a siz mi verdiniz" sorusunu ise "Ben kendimin ne olduğunu bilmiyorum. Süleyman mı, Alparslan mı, babanız mı bilmiyorum" diye cevapladı. Arslan birden başka bir konuya geçerek "Burada kantin ihtiyacı var. Çikolata, bisküvi almak lazım, yemek lazım. Vedat Ergin'in paraya ihtiyacı olduğunu biliyorum. Bu ihtiyacını bilen birinin ona para göndermesi iyi olur yani." Arslan'ın bu sözleri duruşmayı izleyenler tarafından "mesaj mı vermek istiyor?" şeklinde yorumlandı.

Küçük'ün "Bombaları Süleyman Esen'den alıp Osman Yıldırım'a mı verdiniz" diye sorusunu yinelemesi üzerine Arslan "Kesinlik yok, en nihayetinde Allah bilir. Halden hale geçiyorum" dedi.

Avukat Küçük, Ankara emniyetinde kendisine gösterilen şemada kimlerin olduğunu bir kez daha sorunca Arslan, "Babanız, Muzaffar Tekin, Hüseyin Görüm, Vatansever Kuvvetler. O gün irtibatım olmadığını söylemiştim. Ama alakaları yoktur diyemem. Muzaffer Tekin ile görüşürken 'Bomba gibiyim' derdi. Bunun bombalarla ne kadar alakası var bilemem." diye konuştu.

Arslan, "Çin'de, Rusya'da cezaevinde olanlara battaniye, yorgan, gıda malzemesi göndermek lazım. Irak'a, Afganistan'a yardım etmek lazım. Kıyafet göndermek lazım" diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?