banner39

Alparslan Arslan: Basit bir hasta değilim

Danıştay saldırısından tutuklanan Alparslan Arslan, basit bir hasta olmadığını söyledi.

Arşiv 01.10.2009, 23:33 02.10.2009, 11:36
Alparslan Arslan: Basit bir hasta değilim


Birinci ''Ergenekon'' davasında mahkeme heyeti, tutuklu sanık Alparslan Arslan'a, ''Hastayım, savunma yapamayacağım'' şeklindeki beyanı üzerine, savunmasını hazırlaması için süre verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından Birinci ''Ergenekon'' iddianamesinde yer alan Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin bölümlerin okunması tamamlandı.

Duruşmada daha sonra Alparslan Arslan'ın savunmasına geçildi. Askerler eşliğinde duruşma salonundaki kürsüye getirilen Alparslan Arslan'ın ayakta durmakta güçlük çektiği gözlenirken, ''Konuşamayacağım'' dediği duyuldu.

Arslan, daha sonra ''Ben burada ne anlatayım. İdam hakkı istiyorum. Öldürün beni. Türkiye'ye nükleer bomba lazım'' şeklinde sözler sarf etti.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Arslan'a, suçlandığı konularla ilgili konuşup konuşmak istemediğini sordu.

Arslan, ''Hepsini bırakın evlerine gitsin'' diye konuşurken, mahkeme başkanına da ''Ağabey'' diye hitap etti.

Alparslan Arslan, Şengün'e hitaben ''60-70 yaşında adamsın. Paşalar yargılandı. Doğu Perinçek 80 yaşında. Siz de buraya gelirsiniz. Yazık olur size, sizin için ağlarım'' sözleri dikkat çekti.

Köksal Şengün de Arslan'a, yasal hakları ile ''susma hakkına sahip olduğunu'' hatırlatarak, suçlandığı konularla ilgili konuşmasını istedi.

Bir ara gülümsediği gözlenen ve suçlandığı konulara ilişkin konuşmayan Arslan, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün isteği üzerine sandalyeye oturtuldu.

AVUKATININ TALEBİ REDDEDİLDİ

Bunun ardından duruşmada söz alan Arslan'ın avukatı Oğuz Kayıran, müvekkilinin özgür iradesine dayanarak savunma yapacak durumda olmadığını ileri sürdü.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin raporunun isabetli olmadığını düşündüğünü ifade eden Kayıran, Arslan'ın şizofrenik davranışları olduğunu, psikolojik ruhsal durumunun tespiti için Adli Tıp Kurumuna sevk edilmesini talep etti. Bu sırada Arslan'ın, ''Ben basit bir hasta değilim'' dediği duyuldu.

Avukat Kayıran, hastanenin raporunun son derece kuşkulu ve yetersiz olduğunu, doktorların kamuoyu baskısıyla böyle bir rapor oluşturduklarını öne sürerek, CMK'nın 148/1 maddesine göre sorguya geçilmesinin doğru olmadığını savundu.

Kayıran'ın talepleri üzerine görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel de, hastanenin raporunun yeterince bilimsel, açık olduğunu ve yeterli bulunduğunu ifade ederek, Arslan'a savunmasını yapması için süre verilmesini talep etti.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, sanığın oturumlarda gözlenen hali, bugünkü davranışları, muayene sonucu hastaneden gelen raporu dikkate alarak, Arslan hakkında Adli Tıp Kurumundan rapor alınması talebini reddetti.

Savunmasının başında ''Hastayım, savunma yapamayacağım'' şeklindeki beyanını dikkate alan mahkeme heyeti, Arslan'a süre verilmesini hükme bağladı.

Mahkeme heyeti, daha sonra geçen duruşmada ve bu oturumdaki talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?