banner39

Alparslan Aslan'a 2 kez ağırlaştırılmış müebbet

Danıştay saldırısı sanıklarından avukat Alparslan Aslan'a müebbet hapis cezası verildi.

Arşiv 13.02.2008, 22:58 13.02.2008, 23:09
Alparslan Aslan'a 2 kez ağırlaştırılmış müebbet

Danıştay 2. Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili davada, sanık Alparslan Arslan, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmaya verilen aranın ardından, kararını açıkladı.

Sanık Alparslan Arslan, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, yerine yeni bir düzen getirmeye, fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçundan Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 309/1. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Arslan, "Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin'i, tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek" suçundan TCK 82. maddesinin (a) ve (g) bendleri uyarınca da bir kez daha ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

Alparslan Arslan; Mustafa Birden, Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu'nu "tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan ayrı ayrı olmak üzere TCK'nın 82. maddesinin (a) ve (g) bendleri ile 35. maddesi uyarınca 15'er yıldan toplam 60 yıl; "patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak" suçundan TCK 174/1-2 maddeleri gereğince 4 yıl 9 ay, "kişiler arasında korku, kaygı ve panik yaratacak şekilde patlayıcı madde kullanmak" suçundan TCK 170/1-c maddesi uyarınca 1 yıl, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması sonucu "mala zarar vermek" suçundan TCK 151/1. maddesi uyarınca 1 yıl, "ruhsatsız silah taşımak" suçundan 6136 sayılı yasanın 13/1. maddesi uyarınca 2 yıl hapis ve 450 YTL adli para cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, sanık Arslan'ın üzerine atılı diğer suçlardan ise ayrı ayrı beraatine karar verdi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?