banner39

Alparslan Türkeş kabri başında anıldı

Eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, ölümünün 12. yılında kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Arşiv 04.04.2009, 14:53 04.04.2009, 14:55
Alparslan Türkeş kabri başında anıldı

Eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, ölümünün 12. yılında kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Törene, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş'in oğlu ve Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, parti yöneticileri, partililer, Ülkü Ocakları Derneği mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Tören başlamadan önce Kuran-ı Kerim okundu.

Daha sonra Bahçeli, Türkeş'in mezarına kırmızı beyaz karanfiller bıraktı, kabirdeki çiçeklere su verdi ve dua okudu.

Bahçeli, kabre, Türkeş'in memleketi olan Kayseri'nin Pınarbaşı Köşkerli Köyü'nden getirilen toprağı da serpti.

Daha sonra bir konuşma yapan Bahçeli, Türkeş'in vefatının üzerinden geçen 12 yıla rağmen ona olan sevgilerinin hiçbir zaman azalmadığını aksine yaşanan siyasal olayların onu hep haklı çıkartmış olmasının, hayatta iken ortaya koyduğu vizyonun doğruluğuna kendilerini daha da inandırdığını ve bağladığını ifade etti.

Bahçeli, "Merhum Türkeş Bey, yaklaşık yarım yüzyıl önce, milletimizin yine bugünkü gibi ağır buhranlara boğuştuğu ve kendi değerleri içinden bir umut aradığı dönemde ortaya çıkarak, muhteşem eserlere damgasını vurmuş gerçek bir dava adamıdır" dedi.

Türkeş'i "Yürekten inandığı ve gönülden bağlandığı Türklük aşkı uğruna, her türlü meşakkati göze alan ve yaşayan, çelikten iradesi ve sarsılmaz azmi hiçbir tereddüt belirtisi göstermeyen tam bir inanç timsali" olarak niteleyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yetiştirip emanet ettiği ülkücü gençlik ile vatanı için fedakarlığa, milleti için göreve hazır bir siyasal kadro olan MHP, O'nun en büyük eseridir. Bu eserlerle ne kadar övünsek azdır.

Bu anma yılını bundan öncekilerden daha anlamlı kılan husus, Başbuğumuzun kurucusu ve ilk genel başkanı olduğu MHP'nin 40. kuruluş yılını yaşıyor olmasıdır. Hiçbir zorluğa teslim olmadan, inanç ve azimle yürütülen bir mücadele sonunda, 1969 yılında Adana'da yapılan kurultay ile üç hilalli sembolüne ve bugünkü adına kavuşan MHP onun liderliği ve kılavuzluğu ile yılları aşarak bugünlere gelebilmiştir.

Yüreği millet sevgisi ile çarpan cesur aydınlardan oluşan bir avuç mücadele adamının O'nun öncülüğünde başlattığı bu uzun yolculuk aşama aşama köklenerek bugün vazgeçilmez bir siyasal hareket haline gelmiştir. Ve elbette ki, bugünkü milli teveccüh öyle kolay gerçekleşmemiş, O'nun liderliği ile geçen yıllarda, ülkemiz için çekilen çile, yaşanan meşakkat ve toprağa düşen şehitlerle dolu muhteşem bir mücadele ile ulaşılmıştır.

Bir yandan bu mücadele sürerken, Türk milliyetçiliği yine O'nunla siyasallaşmaya başlamış ve milletimizin tertemiz vicdanında ve muhterem Türk ailelerinin gönlünde tutunabilmiştir. Türk milliyetçileri, O'nun liderliği ile kendilerine dayatılan sınırlı bir siyasal hareket alanını, yürekli ve akıllı bir siyasi mücadele ile bugüne kadar uzanan çizgide kırılma olmaksızın sürekli genişletmesini bilmişlerdir.

Bugün, karşımızdaki ağır ve tahrik edici, tahammülü çok zor olan milli sorunlar karşısında dahi Türk Milliyetçileri ve ülkücü gençlik sağduyulu, gerçekçi ve dengeli davranabiliyorsa, bu hasletlerin yerleşmesinde şüphe yok ki liderimizin etkisi çok büyüktür." Konuşmanın ardından törene gelenlere lokum dağıtıldı.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?