banner39

Alternatif nükleer zirve bugün İran'da başlıyor

İran'ın ABD'ye alternatif nükleer güvenlik konferansı, 14 ülkenin dışişleri bakanı düzeyinde katılımıyla başlıyor.

Arşiv 17.04.2010, 05:20 17.04.2010, 07:57
Alternatif nükleer zirve bugün İran'da başlıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hafta boyunca uluslararası diplomatlar İran'ın nükleer programını konuştu, hafta sonunda İran konuşacak. Tahran'ın, ABD'ye alternatif nükleer güvenlik konferansı bugün başlıyor.

Konferansa 70 ülkeden, resmi temsilciler ve sivil toplum kuruluşları katılacak. 14 ülke, dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilecek.

İran, bazı ABD'li eski diplomatlara da davetiye gönderdi. İran ile diyaloğu savunan iki ABD'li emekli büyükelçinin zirveye katılması bekleniyor.

İran, Washington'daki zirveye devlet başkanı düzeyinde katılan Çin'den de üst düzey temsilci bekliyor. Zira Tahran ile Washington arasında, kimin Çin desteğine daha yakın olduğu konusunda rekabet var.

Konferansta, "nükleer silahlara sahip ülkelerden bu silahları bizzat kendilerinin imha etmelerinin beklenemeyeceği, aksine tüm dünyanın ortak iradesiyle bu yönde adım atılabileceği" mesajı verilecek.

Dünya genelinde nükleer silahların yok edilmesi, barış ve güvenliğin sağlanması yönünde faaliyet gösteren bölgesel ve uluslararası çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da konferansa davet edildiği belirtildi.

İki gün sürmesi öngörülen konferansta, Irak ordusunun 8 yıllık savaşta İran'a karşı kimyasal silah kullanmasının sivil halk üzerindeki etkileri ve Hiroşima konulu serginin de açılacağı belirtildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da konferansa katılabileceğini açıklamıştı. Davutoğlu, konferansa katılmıyor ancak önümüzdeki hafta Tahran'ı ziyaret edecek.

Dışişleri Bakanı, İran'a yaptırımlar konsusunda Türkiye'ye yakın çizgi izleyen Brezilya'da temaslarda bulunacak.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?