banner39

Altın fiyatları nereye kadar

Uzmanlar, türev piyasalarda alınan 'spekülatif pozisyonların' altın fiyatlarında ciddi dalgalanmalara sebep olmaya devam ettiğini vurguluyor.

Arşiv 13.06.2010, 18:02 13.06.2010, 18:02
Altın fiyatları nereye kadar

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Küresel piyasalarda fiziki altına talepte önemli bir 'değişiklik' görülmediğine işaret eden uzmanlar, türev piyasalarda alınan 'spekülatif pozisyonların' altın fiyatlarında ciddi dalgalanmalara sebep olmaya devam ettiğini vurguluyor.

Bizim Menkul Değerler (BMD), para piyasalarında geçtiğimiz hafta yaşananları şöyle özetledi:

"Avrupa'da Yunanistan'dan sonra Macaristan'ın ekonomik olarak zor durumda olduğuna dair açıklamalar ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Avrupa ülkelerinin notlarını düşürebileceği beklentisi küresel piyasalarda güvenin oturmasını engelleyici ve riskli varlıklardan kaçışı artırıcı bir etkiye sahip olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Euro, dolar karşısında bir tepki hareketi sergilerken sınırlı bir yükseliş yaşadı. Altının ons fiyat ise bin 252-bin211 bandında dalgalanırken haftanın son işlem gününde hafta başındaki seviyesinin yüzde 1,5 altında bin 223 dolar seviyesinden kapandı. Paritedeki yükselişe rağmen önceki hafta altında yaşanan yukarı yönlü hareket bir miktar kar satışlarını beraberinde getirdi.

Altın fiyatları 200 günlük ortalamasının yüzde 7 üzerinde yer alırken direnç ve destek seviyeleri sırasıyla bin 246-bin 213 noktalarında yer almaktadır. Avrupa'daki borç krizine dair güven ortamı oluşmadıkça altındaki yukarı yönlü hareket sürebilir. Küresel piyasalarda fiziki altına talep önemli bir değişiklik göstermezken türev piyasalarda alınan spekülatif pozisyonlar altın fiyatlarında ciddi dalgalanmalara sebep olmaya devam ediyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?