banner39

Altın madeninde çam fıstığı

Avrupa Komisyonu tarafından AB madencilerine örnek olarak olarak gösterilen Koza altın madeninde çam fıstığı yetişitirilmeye başlandı

Arşiv 05.04.2007, 11:00 06.07.2018, 09:31
Altın madeninde çam fıstığı

Koza Ovacık Altın Madeni, Avrupa Komisyonu tarafından, maden atıklarının yönetimine ilişkin "Mevcut En İyi Teknikler (BAT)" kriterlerinde AB madencilerine örnek tesis olarak gösterilmişti.

Bu konuda bir açıklama yapan Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, "Altın madenciliğiyle zeytincilik ve fıstık çamı yetiştiriciliğinin en iyi şartlarda bir arada yürütüldüğünü, insan ve çevre sağlığı ile tarım faaliyetlerinde herhangi bir olumsuzluğa yol açmadığını, maden sahası ve atık barajı üzerinde yetiştirilen zeytin ağaçlarının meyvelerini ve fıstık çamlarının kozalaklarını noter huzurunda toplatarak kanıtladıklarını ifade etti.

Öğüt, madencilik kriterleri çerçevesinde bölgenin zeytin ve fıstık çamlarıyla zenginleştirilmesine karar verdiklerini, kısa sürede yol kenarındaki arsanın da maden sahasına alınarak o bölgenin meyve bahçesine dönüştürüleceğini sözlerine ekledi. Koza Altın İşletmeleri, Ovacık Altın Madeni'nde bugüne kadar 7 binden fazla ağaç dikti. Bu yıl dikilen bin 800 adet fıstık çamı, limon servisi, akasya, ökaliptus, neylandi, meyve ağaçları ve mevsimlik çiçekler de rehabilitasyon çalışmalarında kullanılıyor.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?