Altın rekora doymuyor, çeyrek 100 TL'yi gördü

Normal şartlarda enflasyon ile beslenen altın şimdi de euronun zayıflığı ile besleniyor.

Altın rekora doymuyor, çeyrek 100 TL'yi gördü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Serbest piyasada altın fiyatları yeni rekorlara imza atıyor. Yurtiçinde önemli yatırım araçlarında olan çeyrek altın 100 lirayı vurdu. Uluslararası piyasalarda ise 1500 dolara çıkar mı tartışmaları hakim.

Altından yakında ilgilenenlerin bilmesi gereken birkaç temel noktayı vurgulamakta fayda var. Küresel kriz ile dönem dönem yıldızı parlayan altının, uzmanlara göre daha gidecek yolu var.

Krizden çıkış politikası olarak tüm dünyada uygulanmaya başlayan faiz düşürme kararları altını destekleyen unsurların başında geliyor. Ekonomilerde 2009 sonu itibariyle başlayan düzelme, 2010 başında Yunanistan ile beraberinde bütün Avrupa ülkelerinde yaşanan yüklü borç sorunu merkez bankalarının elini kolunu bağlamış durumda. Dünyayı tedirgin eden bu süreçte merkez bankalarının yeniden faiz artırımına geçmesi imkansız gibi görülüyor.

LİKİDİTE BOLLUĞU ALTINI PARLATIYOR
Krizde enjekte edilen para bu nedenle geri çekilemiyor. Bu bolluk geçtiğimiz yıl hisse senedi piyasalarında yüzde 80’e varan yukarı yönlü harekete neden olsa da, bozulan ekonomi hisse senedi piyasalarını da yüksek risk altına sokuyor.

Mevcut koşullarda yatırımcı için üç yatırım aracı kalmış gibi görünüyor.

Bunlardan ilki dolar. Günümüz koşullarında dolar tek başına çok sağlam bir yatırım aracı olarak algılanmıyor. Daha bir yıl öncesinde rezerv para özelliği tartışılan dolar son dönemde ABD’den gelen olumlu rakamlar ve parite etkisi ile yükselmişti. Fakat Avrupa’da yaşanan çalkantı ABD için sıkıntıların tamamıyla geçmediğini gösteriyor.

İkinci yatırım aracı ise 10 yıllık ABD tahvili. ABD tarafında suların tam anlamıyla durulmamış olması ABD 10 yıllıklarının da cazibesini gölgeliyor. Kağıtların çok düşük getirisi olması ise bir başka neden olarak öne çıkıyor.

Bu elemelerden sonra elde kalan altın yatırımcının son günlerde gözünü kamaştırıyor. Piyasalar üzerinde belirleyici gösterge kurlarından biri haline gelen altın da yükselişin ne kadar süreceği temel merak konusu.

Altında yukarı yönlü hareketleri destekleyen birkaç noktaya da değinmekte fayda var. Normal şartlarda enflasyon ile beslenen altın şimdi de euronun zayıflığı ile besleniyor.  Avrupa tarafında yaşanan sıkıntılar ile zor günler yaşayan euronun yakın dönemde toparlanamayacağı inancı altının yıldızını parlatıyor.

MERKEZ BANKALARININ ELİ KOLU BAĞLI
Altının yükselişinde bir başka nokta ise ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alımı karşılığında para basmak zorunda kalması. Mevcut likidite bolluğu da enflasyonun yeniden tetiklenmesi için zemin hazırlıyor.

Altın yatırımcısının unutmaması gereken bir başka nokta ise yaz sezonunda Hindistan’da yaşanan evlilik sezonu. Fiziki olarak altına talebin arttığı dönemde fiyatlar da direk olarak etkileniyor.

Son günlerde piyasa uzmanları yeniden altının ons fiyatının 1500 dolara çıkıp çıkmayacağını tartışıyor. Yurtiçin de de altın favori yatırım aracı olarak görülüyor. Bu denli yüksek seviyelerden altın alma kararı ise kritik olarak değerlendiriliyor.

Yaşanan son gelişmeler ile birlikte 10 yıldır pozitif bir korelasyon ile hareket eden parite ve altın 2010 ortası itibariyle negatif olarak hareket etmeye başladı. Yukarıda saymış olduğumuz gelişmeler de bu makasın daha da açılacağına dair ipuçları veriyor.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 07:44
banner53
YORUM EKLE

banner39