banner39

Altına yatırım yapmadan önce okuyun

Altın fiyatlarındaki yükselişin devam etmesinin beklendiğini söyleyen uzmanlara göre altın nasıl bir yatırım aracı.

Arşiv 07.06.2010, 12:13 07.06.2010, 12:15
Altına yatırım yapmadan önce okuyun

Halen 1000-1200 bandında dalgalanan altının ons fiyatının 1500 hatta 3500 dolarlara kadar tırmanacağı söylentileri bugüne kadar takı olarak algılanan altını en cazip yatırım aracı haline getirdi.

‘Altın fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi bekleniyor’ diyen Yapı Kredi Kişisel Bankacılık Bölüm Başkanı Pınar Aksoy, buna karşın altına kısa vadeli yatırımın çok riskli olduğunun altını çiziyor. Aksoy, çok kısa bir geçmişi olmasına karşın Türkiye’de altın mevduatı büyüklüğünün 272 milyon TL’ye ulaştığını ve talebin çok yoğun olduğunu söyledi.

Aksoy son günlerin gözde yatırım aracı altın ve altına dayalı enstrümanları ayrıca mevduata ilişkin sorularımızı cevapladı:

Altın fiyatlarındaki yükseliş sürecek mi? Nasıl bir fiyat hareketi yaşanır?

Fiyatlardaki artışın sürmesi için en önemli etken spekülatif amaçlı yatırımcı talebinin ekonomik toparlanmadaki gecikmeye bağlı olarak devam etmesi. Bu yüzden açıkçası fiyatların çok aşağıya düşeceğine inanmıyoruz. Teknik analistler ons başına 1500 dolarları gösteriyor. FMS’nin 2010 için ortalama fiyat tahmini ise ons başına 1170 dolar civarında.

Ancak yine de belirtmişler; ‘2010 boyunca dış faktörler altın fiyatlarını yukarı yönde destekleyecek’ diye. Sizce bu fiyatlardan altına yatırım riskli mi?

Altın fiyatlarının tarihi yüksek seviyelerinde dolaşması sonucu fiziksel talebin ertelenmesi ve global ekonomide düzelme sinyallerinin görülmesi altın fiyatlarının artışında sınırlayıcı etkenler olarak öne çıkıyor. Buna karşın altın yatırımı riskli mi sorunuzun yanıtı biraz vade tercihinize bağlı... Kısa vade için riskli tabii... Ama orta ve uzun vadede mutlaka portföylerin belli büyüklerinde altının bulunması lazım... Ama bu illa para kazanma amaçlı olmamalı. Kısa vadeli ben altından para kazanacağım diyorsanız çok ciddi risk almış oluyorsunuz.

Kısa vade tanımınız nedir? 

Altı aya kadar kısa vade diyebiliriz. Çünkü kısa vadede oynaklık çok fazla olabilir. Bu yüzden altı ay ve daha az vadeli bir yatırımı düşünen için altına yatırım riskli olabilir. Bu seviyeler biraz zorluyor.

Türk yatırımcısının altın ve altına dayalı enstrümanlara yönelimi arttı mı?

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyadaki yatırımcılarda altın ve altına dayalı enstrümanlara yönelimde artış görülüyor. GFMS’nin nisanda yayınlanan altın raporuna göre; 1980’den bu yana ilk defa geçen sene altının yatırım ve tasarruf amaçlı talebi, mücevher imalat talebinin üzerine çıktı. Yine GFMS’ye göre yatırımcıların ilgisi altın fiyatlarının yükselişinin ardındaki en büyük sebeplerden biri.

Türkiye’de kimler altın ve altına dayalı bu ürünleri alıyor?

Türkiye’de zaten her zaman altına yatırım yapan bir yatırımcı kitlesi var. Bu kitlenin 2008’den itibaren global krizle birlikte güvenli liman arayan döviz yatırımcıları tarafından genişlediğini gözlemledik. Nitekim hemen hemen tüm bankalar altın va altına dayalı yeni ürünler çıkarttılar. Dövize yatırım yapan müşterilerin yanı sıra TL’de çeşitlenme isteyen müşterilerimizin de bir bölüm tasarrufunu kaydırdığını gördük.

Altın mevduatı hakkında bilgi verir misiniz?

İki tip altın mevduatı var. Birincisi bir yıla kadar vade yapma imkanı sağlayan vadeli altın hesabı, diğeri vadesiz. Müşteri sistem üzerinden kaydi altın alarak bu hesabı açtırabiliyor. Vadesiz altın mevduatı için 1 gram bile altın alabiliyor. Vadeli altın hesabı ise 10 gram ve üzerinde açılabiliyor. Vadesiz altın mevduatına talep vadeliye göre daha yüksek çünkü vadelide verilen faiz çok da yüksek değil.

Türkiye’de altın mevduatı ne büyüklüğe ulaştı?

Türkiye’de altın mevduatı toplamı 272 milyon TL. Bunun 1 Milyar TL’si mevduat bankalarında, 271 Milyon TL’si katılım bankalarında bulunuyor.

 
 Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?