banner39

Aman Dikkat! Dünyada Çocuk Ticareti Artıyor

140 ülkeden parlamenterlere konuşan UNICEF Direktörü Bellamy, çocukların istismar ve sömürüden korunması ile toplumsal gelişme arasındaki bağa dikkat çekti; gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi. İnsan ticaretin boyutu yıllık 10 milyar dolara ulaştı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Aman Dikkat! Dünyada Çocuk Ticareti Artıyor
Filipinler'de yapılan Parlamentolararası Birlik (IPU) toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Direktörü Carol Bellamy, temel sağlık ve beslenmenin çocukların hayatının ilk yıllarında önemli taşıdığını fakat onları ilerleyen yaşlarında istismar ve sömürüden korumanın potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmeleri ve yoksulluk çemberini kırmaları için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

"Parlamenterlerin bir seçim yapması gerekli" diyen Bellamy, "Ya çocukların korunması için gerekli adımları atarlar ya da onları istismar ve sömürüye açık hale getirecek seçimleri yaparlar. Birinci seçim ulusal gelişmenin temelini oluştururken ikincisi de yoksulluğun artarak devam etmesini garantiler" diye devam etti.

İnsan ticareti artışta

Bellamy, IPU Genel Sekreteri Anders Johnsson ile birlikte çocuk ticaretinin önüne geçilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri ve politikaları içeren bir kitapçığı dağıttı.

Her yıl milyonlarca çocuk yolsuzluk ve suçtan beslenen bir endüstrinin çarkları arasında alınıp satılıyor. Bellamy, insan ticaretinin boyutlarının yaklaşık 10 milyar dolar'a yaklaşan hacmiyle yasadışı silah ve uyuşturucu ticaretini yakaladığını açıkladı.

"Hükümetler ve toplum sorumlu tutulmalı"

Bu ay içinde UNICEF'te 10 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrılacak olan Bellamy, yıllar boyunca her gittiği ülkede "dövülen ve tecavüz edilen, alınıp satılan, aile içi şiddete maruz kalan, askerliğe ve seks köleliğine zorlanan" çocukları görmenin kolaylıkla ümidini yitirmesine neden olabileceğini söyledi.

"Fakat UNICEF'teki görev sürem boyunca tek bir şey öğrendiysem o da çocukların yaşadığı devasa problemleri çözebilme gücümüzün olduğu".

Bellamy, yasa yapıcıların ve uygulayıcıların, çocukları koruyan düzenlemeleri hayata geçirerek, bütçeden gerekli kaynakları aktararak, hükümetleri, parlamentoları, iş çevrelerini ve sivil toplumu sorumlu tutarak büyük bir gelişme sağlayabileceğini belirtti.

IPU

1889'da kurulan IPU, 140'dan fazla ülkeden parlamenterleri biraraya getiriyor. IPU, insan haklarının savunulması, yaygınlaşması ve çocukların korunması için çalışıyor. Türkiye de IPU'nun üyesi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?