banner39

Ambalajlar çocukları tehdit ediyor

Ambalajlarda kullanılan kimyasallar nedeniyle çocuklar çok ciddi tehdit altında.

Arşiv 09.04.2010, 20:38 09.04.2010, 20:38
Ambalajlar çocukları tehdit ediyor


Gıda ambalajlarında ve oyuncaklarda kullanılan bazı kimyasalların kızlarda erken ergenliğe yol açabildiği belirtildi.

Hormonları taklit eden bu kimyasalların yetişkinlikte şeker ve kanser hastalıkları riskini de artırabildiği belirtildi. Daily Mail'in haberinde, kızlarda ortalama ergenlik yaşının bir kuşak içinde bir yıl erkene çekildiği kaydediliyor. Doktorlar, beslenmedeki iyileşme ve çocukların kilolarındaki artışın bunun sebebi olduğunu söylüyorlar.

Ancak bazı araştırmacılar, kadınlık hormonu östrojeni taklit eden kimyasalların erken ergenlikteki faktörlerden biri olabileceğini belirttiler. Yapılan son araştırmada, "phthalates, phenols and phytoestrogens" sınıfı kimyasallara maruz kalmanın kızlarda "ergenliğin zamanlamasını bozabildiği" belirlendi.

Araştırma 1151 Amerikalı kız üzerinde yapıldı. Araştırma başladığında 6-8 yaş arasında olan kızlar 2 yıl boyunca takip edildi. Kızların idrar örneklerinde bu kimyasalların yaygın bir şekilde görülebildiği belirtildi. Araştırmaya katılan kızların üçte birinde erken ergenlik işaretleri saptandı.

New York'taki Mount Sinai tıp okulundan Dr. Mary Wolff, araştırmaların kızlarda erken ergenliğin olumsuz toplumsal ve tıbbi etkilerinin olabileceğini, bunlar arasında kanser ve şeker hastalığı riskindeki artışın da bulunduğunu söyledi.

Dr. Wolff, "Meme bezlerinin gelişiminde bazı hassas dönemler olduğunu düşünüyoruz ve bu kimyasallara maruz kalmak yetişkinlikte meme kanseri riskini artırabilir" dedi. 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?