Ambalajlı suda oksijenli rekabet

3 milyar liralık bir büyüklüğe ulaşan ambalajlı su pazarında firmalar arasında 'pH' rekabeti kızıştı.

Ambalajlı suda oksijenli rekabet

 

3 milyar liralık bir büyüklüğe ulaşan ambalajlı su pazarında firmalar arasında ‘pH' rekabeti kızıştı. 264 firmanın yer aldığı sektörde reklam ve pazarlama faaliyetlerinde sudaki ‘pH' değerinin öne çıkartılması sektörü ikiye böldü.
 
Yaklaşık 3 milyar liralık bir büyüklüğe ulaşan ambalajlı su sektöründe ‘pH' savaşı çıktı.
Oyuncu sayısının toplam 264'e ulaştığı ve yılda 9 milyar litre suyun ambalajlı suyun tüketildiği pazar, suda pH değerini ön plana çıkaran pazarlama çalışmaları nedeniyle ikiye bölündü. Büyümede hız kesmeyen ve krizde döneminde bile yüzde 4 büyüyen sektörde tüketicilerin suyun lezzetiyle ilgilendiğini ifade eden Erikli Nestle Waters CEO'su Hasan Aslanoba, pH değerini öne çıkarmanın sadece rekabette yeni bir pazarlama aktivitesi olduğu görüşünde. Reklam çalışmalarında suyun içeriğine gönderme yapan Saka Su firmasının bağlı olduğu Marsan'ın Genel Müdürü Ahmet Karabulut ise, sudaki pH değerinin insan sağlığı için çok önemli olduğunu vurguluyor.
 

TÜKETİCİ LEZZETLE İLGİLENİYOR

Türkiye'de yıllık 9 milyar litre su tüketildiğini ve bunun 1 milyar litresinin kendi markalarına ait olduğunu kaydeden Erikli CEO'su Hasan Aslanoba, sağlıklı yaşam trendinin sektöre yansıması olduğunu söylüyor. Aslanoba, "pH veya suyun içindeki magnezyum miktarını bilmekten ziyade tüketici, suyun lezzetiyle ilgileniyor. Yaptığımız araştırmalar da bunu gösteriyor. Bu gibi çıkışlar, sağlıklı ürünlere yönelen tüketiciyi etkileme amaçlı ve pazarda böyle bir algı yaratarak rekabette yeni bir pazarlama enstrümanı oluşturma isteğinden kaynaklanıyor" diye konuşuyor. Suyun içeriğinin zenginleştirme gibi kavramların çok tutmayacağını dile getiren Hasan Aslanoba, suyun inovasyona (yenileme) çok açık bir sektör olmadığının altını çiziyor. Sektörde üretimin Sağlık Bakanlığı'ndan alınacak izine bağlı olduğunu kaydeden Aslanoba, suya ekstra değerler katmanın Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan da izin almayı gerektireceğini ifade ediyor.
 
LEZZET FARKI VAR

Tanıtım ve pazarlama çalışmalarında insan sağlığı için pH seviyesinin çok önemli olduğunu ifade etmek istediklerini kaydeden Marsan Genel Müdürü Ahmet Karabulut, "İnsanlara yeteri kadar anlatılmamış bir konu. Suyumuzun özelliklerini ön plana çıkarmak istedik. Birçok kaynağı olan büyük markaların su lezetinin aynı olmadığını söylüyor muyuz? O nedenle onlar da bu duruma karşı çıkmamalılar. Çünkü tüketicide böyle bir bilinç yaratmak istediğimiz için sadece suyun özelliklerini anlatıyoruz" diyor. Tüketicilerin tepkilerinin çok olumlu olduğunu ve satışlarını da etkilediğini söyleyen Karabulut, ön plana çıkarılan bu özelliklerin gelecek zamanda fiyat belirleyici olabileceğine de işaret ediyor.
 
HAREKETİ GÖRDÜ SEKTÖRE GİRDİ

Hicret Akarsu ise pH'ın su sektörü açısından önemini kavrayarak, yeni bir pazar oluştuğunu fark edip bu işe soyunanlardan. Suyun pH derecesini yükselten ‘Alkalife' markalı damlayla pazara giren Hicret Ateş, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan onaylı ürünlerini eczaneler aracılığıyla tüketicilere ulaştırıyor.
Gelecekte sektör için pH konusunun daha da önem kazanacağını ifade eden Akarsu, şöyle konuşuyor:
"Sudaki alkali, pH değerini ifade eder. pH değeri 7'den düşük olan sular asitli, 7'den yüksek olanlar ise alkalili sudur. Alkalili su da magnezyum, kalsiyum ve sodyum gibi zengin içeriğe sahip. Bu nedenle sağlıklı yaşam hedefleyen tüketiciler, alkalili suyun da yeni yeni farkına varıyor. Bunu gördüğümüz için biz de sektöre girdik."
 
 
YILLIK AMBALAJLI SU TÜKETİMİ 126 LİTRE

Türkiye'de kişi başına düşen yıllık ambalajlı su tüketim miktarının 126 litre olduğunu kaydeden Ambalajlı Su Üreticileri Derneği Başkanı Adnan Çavuş, sektörde kapasite kullanımının yüzde 40 seviyelerinde olduğunu söylüyor. Avrupa ülkelerindeki yıllık kişi başı tüketim oranlarıyla karşılaştırıldığında Türkiye'de ambalajlı su tüketiminin artma potansiyeli olduğunu ifade eden Çavuş bu yıl beklenen tüketim oranını 9.3 milyar litre olarak açıklıyor.
 
pH DEĞERİ NEDİR


pH değeri suyun asitlik veya bazlık durumunu gösteren bir ölçüdür. pH değeri 7'dir ve bu rakamın altı suyun asidik, üstü ise alkali olduğunu gösterir. Asidik suda hidrojen daha fazla oluyor. Alkalik su ise, oksiyen açısından zengin suyu ifade ediyor.

Kaynak / Referans

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 11:08
banner53
YORUM EKLE

banner39