banner15

Amcası: Mikail Tekin akıl hastasıydı

Belçika'da cezaevinde ölen Mikail Tekin'in amcası Rüştü Tekin, yeğeninin akıl hastası olduğunu söyledi.

Amcası: Mikail Tekin akıl hastasıydı


Belçika'da cezaevinde hayatını kaybeden ve ön otopsi raporunda işkence nedeniyle öldüğü belirtilen Mikail Tekin'in amcası Rüştü Tekin, yeğeninin akıl hastası olduğunu söyledi. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üskül de, bu durumda Mikail'in cezaevine konulamayacağını keydetti.

Belçika'da cezaevinde ölen ve ön otopsi raporunda işkence nedeniyle hayatını keybettiği belirtilen Mikail Tekin'in amcası Rüştü Tekin, NTV Anahaber'in konuğu oldu.

Tekin, telefon ile yapılan bağlantıda, yeğenin dövüldüğüne dair duyumlar aldıklarını belirtirken, 'Akıl hastasıydı. Çocuk aklına sahipti' şeklinde konuştu.
Tekin'in ardından NTV'nin sorularını yanıtlayan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül de, "Ben astım hastalığı var diye biliyordum. Akıl hastası ise cezaevine gönderilmesi mümkün değil. Yetkili bir kurulun rapor vermesi halinde hapishanede tutulamaz. Böyle bir şey varsa bu vurdumduymazlıktır. Yabancı düşmanlığı var mıdır bunun üzerine gidilmeli" şeklinde konuştu.

"TEPKİ GÖSTERİLMESİ HAYRET VERİCİ"

"İnsan hakları ile ilgi tüm kurumların bu tür olaylar karşısında tepki göstermesini bekleriz. Biz nasıl kendi ülkemizdeki ve yurt dışındaki olaylara ytepki veriyorsak; aynı şekilde ülkemizdeki olaylar nasıl başkaları tarafından inceleniyorsa, Belçika'daki olaya tepki gösterilmemesini hayretle karşılıyorum" diyen Üskül, Tekin'in ölümüyle ilgili son durum hakkında şunları söyledi:

"DEVLETİN SORUMLULUĞU"

"Ölüm olayı son derece üzücü. Belçika devletinin ciddi bir sorumluluğu söz konusu. Ceza ve tutukevinde bulunan kişiler devlete emanettir. Güvenlikleri devletin yükümlülüğündedir. Ölümün normal olduğu iddia ediliyorsa bunu kanıtlamak da devletin işidir. Ailenin, işkenceyi kanıtlama yükümlülüğü yoktur; bunu kesinlikle unutmamak gerekir.

Yurt dışı ve içinde benzeri olaylarla karşılaştığımızda biz aynı tepkiyi gösteriyoruz. Belçika'daki muhatabımız Adalet Komisyonu'na bir yazı gönderdik. Kaygılarımızı ilettik ve olayın en hızlı-etkili biçimde soruşturulmasını, sorumlular varsa cezaya çarptırılmasını istedik. Umuyorum kaygılarımıza cevap verip, endişlelerimizi gidermek için gerekeni yapacaklardır."

"GÖREVLERİNİ SÜRDÜRMELERİ KABUL EDİLEMEZ"

Üskül, yurt dışında yaşayan Türklerden zaman zaman güvenlik görevlilerinin sert davranışlarıyla ilgili şikayetler aldıklarını belirterek, "Beçika'da da benzer şeyler yaşandı. Tutukklu ve hükümlüler devletin sorumluluğundadır. Şüpheli ve suçlanan gardiyanların görevlerini sürdürmeleri kabul edilebilir değil. Hemen görevden alınmaları gerekir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: NTV 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 09:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35