banner39

Amerika Afgan tutukluların hesabını veremiyor!

Yıllardır haklarında resmi tutuklama olmadan hapiste tutulan Afganlar'ın yakınları soruyor: Suçlu olduklarına kim karar verdi?

Arşiv 20.03.2010, 14:22 20.03.2010, 14:47
Amerika Afgan tutukluların hesabını veremiyor!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'ı işgal eden Amerikan Ordusu'nun yıllarca hapiste tuttuğu, haklarında hiçbir resmi suçlama yapılmayan yüzlerce Afgan serbest bırakılıyor ama Afganistan'da öfke dinmiyor.

Yakınlarını teslim almak için kilometrelerce uzaktan Kabil'deki askeri üsse gelen mahpus yakınları, ABD ordusunun kendilerine imzalatmak istediği kağıtlara sert tepki gösterdi.

Yıllardır suçsuz yere hapis yatan Afganlar'ın ve onları teslim almaya gelen yakınlarının imzalamak zorunda bırakıldığı belgede, bu kişilerin "istihbarat neticesinde haklı gerekçelerle tutulduğu" ifadesi yer aldı.

Bu ifadeye sinirlenen ve belgeyi imzalamayı reddeden, Sovyet işgali sırasında savaşan mücahitlerden Davud Zazai, yumruğunu havaya kaldırarak ABDli komutana bağırdı: "İstihbarat ne söyledi bilmiyorum, asla bu bilgileri görmedim. Okuma yazma bilmiyor olabiliriz ama kör değiliz. Bu adamların suçlu olduğuna kim, nasıl karar verdi!"

afganistanasiretliderleri.jpg

Bu toplantıyı sayfalarına taşıyan New York Times, Zazai'nin yıllardır tartışılan bir soruna parmak bastığını, ABD'nin ise verilecek cevabı olmadığını yazdı.

"Artık güvenlik tehdidi olmadıkları" gerekçesiyle serbest bırakılan yüzlerce Afgan vatandaşının yıllardır, süresiz olarak, haklarında hiçbir suçlama ve yargılama olmadan hapsedildiğini hatırlatan gazete, Afgan halkının bu uygulamayı affetmediğini kaydetti.
Üstelik, ABD'nin suçlu olduğunu iddia edip ortaya hiçbir delil koymadığı bu kişiler, yıllar sonra serbest bırakılırken "direnişten uzak duracaklarına" söz vermek zorunda.

Korkunç işkenceler ve hayat koşulları ile gündeme gelen Bagram hapishanesinden Pervan'daki Amerikan üssünde bulunan cezaevine nakledilen 800 civarındaki tutukludan 32'sinin yabancı uyruklu, geri kalanların Afgan olduğu ifade ediliyor.

Yakınlarının çoğu zaman "kişisel düşmanlık ya da para karşılığı verilen yanlış bilgiler" nedeniyle yıllardır hapis yattığını ve işkence gördüğünü söyleyen aileler, belgede sözü edilen ifadeyi değiştirmeyi başardı.

Serbest bırakılanların silahlı eylemlerle "hiçbir bağlantısının bulunmadığını" kayda geçiren Afgan mahpusların yakınları yine de öfkeli... Fırın işçisi kardeşi üç yıl hapis yatarken eşine ve sekiz çocuğuna destek olmaya çalışan Gül Ahmed Dindar, bu öfkeyi en sade ifade edenlerden biri: "Neredeyse çocukları satmak zorunda kalacaktık, korkunç günler geçirdik. Kim hesap verecek?"
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?