banner39

Amerika esrarengiz uzay aracını uçuracak

Amerikan Hava Kuvvetleri, insansız bir uzay aracının ilk deneme uçuşunu yarın yapacak.

Arşiv 21.04.2010, 21:57 21.04.2010, 21:57
Amerika esrarengiz uzay aracını uçuracak


Amerikan Hava Kuvvetleri, bir roketle uzaya gönderildikten sonra otomatik şekilde Dünya'ya dönecek insansız bir uzay aracının ilk deneme uçuşunu yarın yapacak.

Uzay mekiklerinin bu yılın sonunda emekliye ayrılmasından önce üretilen yeni uzay aracı, şimdiye dek gizli tutulan bir proje olsa da Cape Canaveral'daki fırlatmanın ardından epey ses getirmesi bekleniyor.

Uzmanlar, aslında bir NASA projesi olan X-37B Yörünge Test Aracı isimli robot uzay aracının uzayda ne kadar kalacağının, görevinin ne olacağının ve ne amaçla tasarlandığının bilinmediğine işaret ederken, çok sayıda ülkenin, özellikle Çin'in uzayın askeri amaçlı keşfine soyundukları bir dönemde, bu uzay aracının spekülasyon konusu olabileceğini belirtiyor.

Ancak deneme uçuşunun başarılı olmasının, yörüngeye yeniden kullanılabilir ticari uzay gemilerinin gönderilmesi yönünde önemli bir gösterge olacağını ifade eden uzmanlar, 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan ve yüz milyonlarca dolar harcanan X-37'nin uzaydan silah atabilecek bir tür insansız savaş uçağı olarak da kullanılabileceğini kaydediyor.

Amerikan Hava Kuvvetleri yetkilileri de uzaya insan göndermeksizin NASA'nınki gibi bilimsel deneyleri götürecek ve küçük yükleri Dünya'ya getirecek bir uzay aracına ihtiyaçları bulunduğunu belirtiyor.

Uzay mekiğinin dörtte biri büyüklüğündeki X-37, Florida'daki Cape Canaveral'dan Atlas V roketiyle fırlatılacak.

Amerikan Hava Kuvvetleri, California kıyısındaki Vandenberg askeri üssüne otomatik iniş yapacak şekilde tasarlanan robotik uzay aracıyla ilgili başkaca ayrıntı vermedi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?