banner39

Amerika Irak'ta 'yön' arıyor

ABD Genelkurmay Başkanı, Irak'ta bir yön değişikliğinin incelenmekte olduğunu açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerika Irak'ta 'yön' arıyor

ABD'de 7 Kasım yapılan Kongre seçimlerinde cumhuriyetçilerin yenilgiye uğraması ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in istifasının ilan edilmesinden sonra açıklamalarda bulunan Orgeneral Pace, Amerikan CBS televizyon kanalına verdiği demeçte, neyin iyi gittiğini, neyin kötü gittiğini, ilerlemeleri nelerin engellediğini ve değiştirilmesi gerekenleri incelemeye ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Orgeneral Pace,pazartesi günü eski dışişleri bakanı James Baker ile eski parlamenter Lee Hamilton başkanlığındaki Irak özel komisyonuyla görüşeceğini de söyledi. Komisyonun önümüzdeki haftalarda ABD Başkanı George Bush'a Irak'taki strateji değişiklikleriyle ilgili tekliflerde bulunması bekleniyor. Komisyonda, Bush tarafından, Rumsfeld'in yerine atanan Robert Gates de yer alıyor.

Savunma Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili de Orgeneral Pace'in Genelkurmay Başkanlığı nezdinde, Irak'ta yakın dönemde tecrübe sahibi olan ve yeni fikirler bulmakla görevlendirilen strateji uzmanlarından bir çalışma grubu kurduğunu söyledi. Yetkili, söz konusu grupta, geçen yıl Irak'ın kuzeyindeki Telafer kentini direnişçilerin elinden alan birliğe komuta eden Albay H.R. McMaster'ın da yer aldığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?