banner15

Amerika İran'ı yavaş yavaş faka doğru çekiyor

Haberde, Bush Yönetimi’nin İran’ı kapsamlı bir savaşın içine çekmek için iki yönde bir dizi adım atma kararı aldığı, Şii-Farisi yayılmacılığı korkusunu yayarak Arap ve İslam Dünyası’nı İran’a karşı kışkırtacağı ve İran’ı Batı ve bölge ülkeleriyle çatışmay

Amerika İran'ı yavaş yavaş faka doğru çekiyor

16 Ocak 2007 Salı

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Amerika İran’ı yavaş yavaş faka doğru çekiyor

 

El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Bush Yönetimi’nin İran’a karşı krizi tırmandırma kararı aldığı belirtiliyor.

 

Haberde, İran’a nükleer saldırı düzenlenmesi ihtimaliyle ilgili tartışmaların üç noktada yoğunlaştığı bildiriliyor ve bunlar şu şekilde sıralanıyor:

 

  1. Amerikan Yönetimi’nin böyle bir adım atmaya niyetinin ve gücünün olup olmadığı.

  2. Bu tür bombaların görevi yerine getirmeye gücü ve etkisinin olup olmadığı.

  3. Nükleer saldırının kanuni yönü ve insani boyutu, çevreye etkisi ve uluslararası etkileri.

 

Haberde, Bush Yönetimi’nin İran’ı kapsamlı bir savaşın içine çekmek için iki yönde bir dizi adım atma kararı aldığı, Şii-Farisi yayılmacılığı korkusunu yayarak Arap ve İslam Dünyası’nı İran’a karşı kışkırtacağı ve İran’ı Batı ve bölge ülkeleriyle çatışmaya iteceği kaydediliyor.

 

El-Hayat’ın haberinde, İran asıllı Amerikalı yorumcu Trita Parsi’ye göre son günlerde Amerika’nın Irak’ta İranlı görevlileri tutuklamasının amacı, İran’ı savaşı başlatacak bir adım atmaya kışkırtmak ve İran uzmanı yorumcuya göre, Amerika, İran’ı faka düşürmek için askerlerini İran tehlikesinden koruma adı altında kışkırtma eylemlerine önümüzdeki günlerde de devam edecek.

 

Haberde ayrıca, Reagan döneminde ABD Hazine Bakanı yardımcısı olan Paul Roberts’in geçen hafta kaleme aldığı bir makalede, neo-conların ve İsrail yönetiminin Amerikan Kongresi’ni savaşı  onaylamak zorunda bırakacak şekilde İran’la savaş planladıklarını yazdığı belirtiliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Paul Roberts, İran’ın Amerikan halkı üzerinde Pearl Harbor etkisi yapacak bir saldırı yapmaya yavaş yaval çekilmekte olduğu görüşündeymiş.

 

 

İran, Suudi Arabistan’dan yardım istedi

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İran’ın Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani aracılığıyla Suudi Arabistan’dan Washington’la yaşanan gerginliği düşürmede yardımcı olmasını talep ettiği yazıyor.

 

Suudi Arabistanlı bir yetkiliye dayandırılan haberde, İran’ın Suudlu liderlerinden Washington’a İran’ın iyi niyet mesajlarını iletmelerini istediği bildiriliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın konuyla ilgili haberinde ise, İran’ın Suudi Arabistan’dan Tahran ve Washington arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesinde ayrdımcı olmasını istediği yazıyor.

 

 

Kopan başın hikayesi

 

Dün, Irak Hükümeti sözcüsü, Saddam Hüseyin’in üvey kardeşi ve Irak istihbaratı eski başkanı Barzan İbrahim Et-Tikriti’nin idam sırasında başının koptuğunu ilan etmişti. Bugünkü Arap gazetelerinde, Saddam’ın yardımcılarının idamıyla ve kopan başla ilgili çeşitli haber ver yorumlar yer alıyor.

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesindeki bir haberde, Barzan Et-Tikriti ve Awad El-Bender’in avukatlarının infaz saatinin kendilerine bildirilmediğini söyledikleri yazıyor.

 

 

Haberde, savunma heyetinden Tunuslu avukat Ahmed Es-Sıddık’ın, Barzan Et-Tikriti’nin idam sırasında başının gövdesinden ayrılmasıyla ilgili, “Ancak uydurma masallarda duyduğumuz acayip ve garip bir hikaye” dediği bildiriliyor.

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesinin konuyla ilgili haberinde, Barzan Et-Tikriti’nin kopan başının Irak’ta yeni bir krize yol açtığı, Iraklı milletvekili Selim El-Ceburi’nin kanser hastalığının Barzan Et-Tikriti’nin bedenini zayıflatmış olabileceğini söylediği, El-Cezire televizyonuna Yemen’den telefonla bağlanarak açıklamada bulunan Et-Tikriti’nin damadının ise Şiilerin intikam peşinde olduklarını söylediği yazıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşetiyse şöyle: “Bender’le birlikte idamından sonra Barzan’ın kopan başıyla ilgili tartışmalar”

 

Haberde, Irak Hükümeti’nin idamları medya gürültüsünden uzak bir şekilde gerçekleştirmek istemesine rağmen, Barzan’ın kopan başının Saddam’ın idamı sonrasındakine benzer tartışmalara yol açtığı belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, Irak Hükümeti’nin idamların kanunlara uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini açıklamasına rağmen, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın idamların infaz biçimi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söylediği bildiriliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi ise haberi, “El-Bender ve Barzan’ın idamı.. Kopan baş büyük rahatsızlığa yol açtı” başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

Haberde, Barzan Et-Tikriti’nin başının neden koptuğu hakkında hiçbir bilgi verilmediği ve Irak Hükümeti tarafından sınırlı sayıdaki gazeteciye idamla ilgili kısa bir film gösterildiği kaydediliyor.

 

 

Heniye: Rice’ın gezisi Filistin açısından en tehlikelisi

 

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Ortadoğu gezisi devam ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Filistin Başbakanı İsmail Heniye’nin Rice’ın ziyaretini “Filistin davası için en tehlikelisi” olarak tanımladığı bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Heniye yaptığı yazılı açıklamada, Rice’ın beraberinde Bush yönetiminin geri kalan süresinde geçici bir Filisitn devletinin temellerinin atılabileceği düşüncesini getirdiğini söylemiş.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48