banner39

Amerika Körfez sularına savaş gemisi yığıyor

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesinin konuyla ilgili haberinde, yeni savaş gemileriyle birlikte Körfez’e 5 bin Amerikan Deniz Kuvvetleri askerinin daha geleceği ve Körfez’deki toplam Amerikan askeri sayısının 16 bine ulaşacağı yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerika Körfez sularına savaş gemisi yığıyor

05 Ocak 2007 Cuma

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Amerika Körfez sularına savaş gemisi yığıyor

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Basra Körfezi’ne bir uçak gemisi daha göndereceği ve İsrail’in, Bush’un başkanlık süresi bitmeden Amerika ve İngiltere’nin desteğiyle İran’a savaş açabileceği yazıyor.

 

Haberde, Amerikan Savunma Bakanlığı’nın Çarşamba günü Körfez bölgesine bir grup savaş gemisiyle birlikte bir uçak gemisi daha göndereceğini açıkladığı ve bunun İran’a ve Suriye’ye bir uyarı olduğu belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, Suveyş Kanalı yönetiminden bir yetkilinin, Perşembe günü bir Amerikan destroyerinin kanaldan geçtiğini, Cuma günü de iki Amerikan savaş gemisinin Basra Körfezi’ne gitmek üzere Suveyş Kanalı’ndan Kızıl Deniz’e geçeceğini açıkladığı bildiriliyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, yeni savaş gemileriyle birlikte Körfez’e 5 bin Amerikan Deniz Kuvvetleri askerinin daha geleceği ve Körfez’deki toplam Amerikan askeri sayısının 16 bine ulaşacağı yazıyor.

 

Katar’da yayınlanan El-Vatan gazetesi ise bu haberi, “Amerikan caydırıcı gücü Körfez’de.. Mesaj İran ve Suriye’ye” başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

 

Heniye hacdaki ilgiden memnun

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan Ukaz gazetesi, hac ibadeti için Suudi Arabistan’da bulunan Filistin Başbakanı İsmail Heniye ile bir röportaj yapmış ve bugünkü sayısında bu röportajı yayınlamış.

 

 

Heniye söyleşiye, Filistin heyetini getirip götürmesi için özel uçağını tahsis eden Kral Abdullah’a ve Suudi Arabistanlı yetkililerin sıcak karşılamasına teşekkür ederek başlamış.

 

Heniye; Filistin halkının tek bir halk olduğunu, siyasi görüşlerin farklı olabileceğini fakat temel sorunun işgalciyle olduğunu belirterek, Arap Birliği girişimini benimsediklerini bilakis İsrail’in başından beri bu girişime karşı çıktığını söylemiş.

 

1967 sınırları içinde ve başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasının kendilerinin de hedefi olduğunu söyleyen Heniye, İsrail’i tanıma noktasında çekincelerinin olduğunu fakat İsrail’in Arap Birliği girişimini tanıdığını ilan etmesinin ardından Arap ülkeleriyle aralarında bir anlaşmazlık kalmayacağını belirtmiş.

 

Ukaz’ın röportajında Heniye ayrıca, ulusal birlik hükümeti için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la anlaştıklarını fakat daha sonra karşı tarafın bundan vazgeçtiğini ve ulusal birlik hükümetinin Filistinlilerin isteği olduğunu kaydediyor.

 

 

Ömer Muhtar’ın yanına Saddam heykeli

 

Katar Er-Râye gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Libya Devrim Komiteleri Hareketi’nin 1931 yılında İtalyan işgal güçleri tarafından idam edilen Libya direnişinin sembolü Ömer Muhtar’ın heykelinin yanına Saddam Hüseyin’i idam sehpasında gösteren bir heykel dikmeyi kararlaştırdığı yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Cezayir’de 35 yaşında bir kadının Saddam’ın idam görüntülerini seyrettikten sonra psikolojik bunalıma girerek 3. kattan atlayarak intihar ettiği ve Cezayir’in güneyindeki El-Vâd bölgesinde yeni doğan bir çok çocuğa Saddam isminin verildiği kaydediliyor.

 

Katar El-Vatan gazetesi ise konuyla ilgili haberi “Şehitlerin Şeyhi’nin yanına Saddam heykeli” başlığıyla vermiş.

 

 

Kuveytliler Saddam’ın idamını eleştirenlere kızgın

 

Kuveyt’te yayınlanann Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde belirtildiğine göre, Kuveytli milletvekili ve Halkçı Çalışma grubu başkanı Müslim El-Berrak, Saddam’ın idamını eleştirerek Kuveyt’e ve Kuveytlilerin duygularına hakaret edenler konusunu parlamentoya taşıyacaklarını söylemiş.

 

Kuveytli milletvekili, Cumartesi günü Kuveyt’i ziyaret edecek olan Filistin Başbakanı İsmail Heniye’ye de, Hamas Hareketi’nin Saddam’ın idamı üzerine yayınladığı ve Saddam’ın idamını “bütün görenek ve kanunlara aykırı siyasi bir cinayet” olarak tanımladığı bildiriyi sormuş.

 

Er-Re’y El-Aam’ın haberinde, El-Berrak’ın, Ürdün rejiminin bir eliyle Kuveyt’le tokalaşırken diğer eliyle Kuveyt’e tokat attığını söylediği ve İsmail Heniye’ye şöyle seslendiğini de yazıyor:

 

“İsmail Heniye, Kuveyt Başbakanı ile karşılıklı olarak tokalaşıp öpüşürken Kuveyt’le bütün sorunların bittiğini sanmasın. Çünkü onlar hâlâ Kuveytlilerin duygularını bir yana bırakıp Saddam’ın ölüsünü ve dirisini yüceltmeye devam ediyorlar.”

 

Haberde belirtildiğine göre, Kuveytli milletvekili, Saddam’ın idamı üzerine bir bildiri yayınlayarak Saddam’ı öven Cezayir Başbakanı’na da çatmış ve nankörlükle suçlamış.

 

 

Hücre arkadaşının kalbini yiyen mahkum

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Yevm gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Fransa’da bir mahkumun hücre arkadaşını öldürerek kalbini yediği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre katil, hücre arkadaşıyla arasında çıkan sert tartışmanın ardından arkadaşını önce bayıltıncaya kadar dövmüş, daha sonra plastik bir torbaya koyarak öldürmüş ve göğüs kefesinde bir delik açarak arkadaşının kalbini çıkarıp yemiş.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?