banner39

Amerika-Pakistan diyaloğunda değişiklik yok

Pakistan ABD'nin terörle savaşı yüzünden krize girdiğini söyleyerek para istedi, Washington bol bol teşekkür etti

Arşiv 25.03.2010, 14:01 25.03.2010, 14:01
Amerika-Pakistan diyaloğunda değişiklik yok 

ABD-Pakistan üst düzey stratejik görüşmelerinin yapıldığı Washington'dan "ikili ilişkileri geliştirme sözü" çıkarken, taraflar daha önce gündeme getirilen konuları bir kez daha tekrarlamakla yetindi.

ABD adına görüşmelere katılan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, iki taraf arasında bazı “yanlış anlama ve algılamalar” olduğunu ancak Obama yönetiminin bunu değiştirmek için Pakistan ile daha geniş çaplı bir işbirliğine yöneldiğini söyledi.

Pakistan Dışişileri Bakanı Şah Mesut Kureyşi de, iki ülkenin ortak amaçlar doğrultusunda birlikte çalışmalarının uzun bir geçmişe dayandığını belirtti, ancak terörle mücadelede Amerika ile işbirliği yapmasının Pakistan’a pahalıya mal olduğunu bir kez daha gündeme getirdi.

Binlerce masum Pakistanlının saldırılarda öldüğünü hatırlatan bakan, ayrıca ülke ekonomisinin zarar gördüğünü; hükümetin mülteci akını, silah ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele zorunda kaldığını söyledi.

İki ülkenin üst düzey düzey diplomatik, askeri ve istihbarat yetkilerinin katıldığı toplantıda konuşan Clinton ise, Pakistan’ın "halkına ağır kayıplar verdiren şiddet yanlısı aşırı unsurlara karşı mücadelede ön safta yeraldığını" belirtti.

ABD YİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Pakistan’da canlı olarak yayınlanan konuşmasında Clinton, İslamabad hükümetinin intihar bombaları ve diğer saldırılarla ülkeyi çökertmeyi amaçlayan Taliban ve diğer radikal örgütlere karşı giriştiği operasyonları Amerika’nın şükranla karşıladığını vurguladı. Clinton Amerika’nın, ülkesini yıkmak isteyenlerden kurtarma ve yeniden inşa etme çabalarında Pakisktan’ın yanında olduğunu söyledi.

Amerika’nın Pakistan halkı ve hükümetine tam destek sözü verdiğini belirten Clinton, sürdürülen savaşın Pakistan için önemli olduğunu ama etkilerinin bölgede tüm dünyada hissedileceğini söyledi. Clinton, Pakistan’ın güvenliğini arttırmanın yolunun sadece daha fazla askeri yardım değil, ülkenin işşizlik ve enerji darlığı gibi yıllardır sürgelen sorunlarına çözül bulmaktan da geçtiğini belirtti.

Clinton, Kongre tarafından geçenlerde kabul edilen (ancak getirdiği şartlar yüzünden Pakistan'da büyük tepki toplayan) 7 buçuk milyar dolarlık ekonomik yardım paketinin, Amerika’nın destek taahhüdünü kanıtladığını savundu. 

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi ise, ülkesinin 11 Eylül saldırılarından sonra terörizme karşı savaşta Amerika’nın yanında yeralarak kendisini "teröristlerin hedef listesine" koyduğunu söyledi.

Pakistan kentlerinde yasak bölgeler kurulduğunu iddia eden Kureyşi, binlerce masum vatandaşının yabancı destekli sabotajların kurbanı olduğunu, toplumun yoğun mülteci akınıyla karşılaştığını, silah ve uyuşturucu kaçakçılığının hala devam eden yıkıcı etkilerini yaşadığını vurguladı. Pakistan dışişleri bakanı ABD'nin insansız uçak saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlarını ise gündeme getirmedi.

Ülkesinin Afganistan’da barış ortamı yaratmak için üzerine düşeni yaptığını vurgulayan Pakistanlı bakan, uluslararası topluluktan Keşmir dahil diğer bölgesel sorunların çüzümüne yardımcı olmada da aynı desteği beklediklerini söyledi.

ENERJİ YATIRIMLARI İÇİN 125 MİLYON

ABD Dışişlerili Bakanı Hillary Clinton'la görüştükten sonra basına açıklama yapan Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Pakistan'ın enerji dar boğazından kurtulmak için başlattığı enerji programına ABD'nin 125 milyon dolar katkı sağlayacağını söyledi.

ABD'nin sağlayacağı 125 milyon doların termik enerji yatırımlarında kullanacaklarını belirten Kureyşi, hükümet tarafından yoksullukla mücadele etmek amacıyla kurulan Benazir Gelir Destek Fonuna ABD'li mevkidaşından destek sözü aldığını ifade etti.

Pakistan hükümetinin nükleer enerji konusunda beklediği destek ise Washington tarafından kabul görmedi. ABD hükümeti, Pakistan'ın enerji amaçlı nükleer çalışmaları için "uzun yıllar sürecek görüşmeler" yapılması gerektiğini öne sürdü.

Kureyşi, ABD yönetiminin, Hindistan ile Pakistan arasında geçen ay sonunda başlatılan diyalog sürecinin devamından yana olduğunu da belirtti.

ABD ile Pakistan arasında, ordunun acil ihtiyacı olan askeri ekipman karşılanması konusunda da anlaşma sağlandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?