banner39

Amerika suçladı, Suriye cevap verdi

Beyaz Saray sözcüsü dün Suriye ve İran'ı Hizbullah'ı kullanarak Fuad Es-Senyora başkanlığındaki Lübnan Hükümeti'ni devirmeyi planlamakla suçladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerika suçladı, Suriye cevap verdi

Suudi Arabistan Kralı'nın güney gezisi

 

Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz'in ülkenin güney vilayetlerine gezisi devam ediyor. Bugün yayımlanan Suudi Arabistan gazetelerinin manşetlerinde ve ilk sayfalarında geziyle ilgili haberler yer alıyor.

 

El-Medine gazetesi haberi manşetinde "Kral Abdullah Sanayi Kenti 200 bin iş ve 70 milyar liralık yatırım imkanı sağlıyor" başlığıyla veriyor.

 

Er-Riyad gazetesi ise habere, "Kral Abdullah Necran'da hayırlı projelerin temelini attı ve bugün Asir'e ulaşıyor" başlığıyla duyuruyor.

 

Eş-Şarku'l Evsat gazetesi ise, geziyle ilgili habere "Kral Abdullah ve veliahtı Suudi Arabistan'ın güneyini ziyarete devam ediyor" başlığını seçmiş. Haberde, Kral Abdullah'ın bölgede eğitim, teknoloji, sağlık, sulama ve elektrik alanlarında bir çok projenin temelini attığı belirtiliyor.

 

El-İktisadiyye gazetesinde "Kral Necran'ın suyla ve kalkınmayla suluyor" başlığıyla verilen haberde Asir sahilinde kurulacak petrol arıtma tesisinin 50 bin Suudlu gence iş imkanı sağlayacağı bildiriliyor.

 

 

Amerika suçladı, Suriye cevap verdi

 

Beyaz Saray sözcüsü dün Suriye ve İran'ı Hizbullah'ı kullanarak Fuad Es-Senyora başkanlığındaki Lübnan Hükümeti'ni devirmeyi planlamakla suçladı. Suriye'nin bu suçlamaya cevabı ise gecikmedi. Bugünkü Arap gazetelerinde bu konuyla ilgili haberlere geniş bir şekilde yer verilmiş.

 

Lübnan Es-Sefir gazetesinin bugünkü sayısında, Beyaz Saray'ın kendini Lübnan'daki siyasi bir grubun sözcüsü yerine koyduğu öne sürülüyor. "Dımeşk, 'Amerikan'ın aptalca suçlamalarını' reddediyor" başlığıyla verilen habere göre, Suriye'nin Washington büyükelçisi İmad Mustafa BBC'ye yaptığı açıklamada suçlamaları reddetmiş ve Amerikan yönetiminin güvenilirliğinin iyice azaldığını söylemiş.

 

Beyaz Saray sözcüsünün uyarısı, Lübnan En-Nehar gazetesinde de geniş bir şekilde ele alınıyor. Haberde, Beyaz Saray ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının gazeteye, Suriye ve İran'ı suçlayan bildirinin bir hafta öncesinden hazırlandığını söyledikleri belirtiliyor.

 

Arap ve Lübnan  gazetelerinin bugünkü sayılarında yer alan bir diğer konu da, Hizbullah lideri hasan Nasrallah'ın '14 Şubat güçleri'ni oluşturan partilere 'ulusal güvenlik' hükümetini kabul için 15 günlük süre tanıması ve bu süre sonunda erken seçimi zorlamak üzere halkı sokağa dökme tehdidi.

 

En-Nehar, Nasrallah'ın açıklamalarının ülkede büyük bir tedirginliğe neden olduğunu yazarken, El-Müstakbel gazetesinde Lübnan Savunma Bakanı İlyas Murr'un Lübnan ordusunun gösteriler sırasında güvenlik ve istikrarı koruyacağını ve huzursuzluğa izin vermeyeceğini açıkladığı belirtiliyor.

 

 

Amerikan-Suriye görüşmeleri

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan El-Halic gazetesi bugünkü sayısında, Suriye'nin Washington büyükelçisi İmad Mustafa'nın Amerikan-Suriye görüşmeleri hakkında gazateye yaptığı açıklamalara yer veriyor.

 

Haberde, büyükelçinin Amerika ile olumlu ve yapıcı görüşmelere hazır olduklarını açıkladığı belirtiliyor.

 

Yine haberde belirtildiğine göre, İmad Mustafa, Amerikan ile Suriye arasındaki iletişim düzeyinin son zamanlarda iyileştiğini ve son iki ay içerisinde Bush yönetimine yakın gayrı resmi kişi ve kuruluşlarla fikir alışverişinde bulunmak ve ortak payda yaratmak üzere görüşmeler yapıldığını açıklamış.

 

 

Yemen, Körfez Birliği yolunda

 

Katar Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında, Hamid bin Casim El-Sani, Yemen'in Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi'ne üye olmasını desteklediklerini açıklıyor ve Yemen'in bölgenin önemli bir parçası olduğunu belirtiyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Katar Dışişleri Bakanı, Yemen'in üyeliği için belirli bir tarihin olması gerektiğini ve Yemen'i mali, siyasi ve manevi yönden destekleyeceklerini söylüyor.

 

Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi dışişleri bakanları toplantısına katılmak için Yemen'in başkenti San'a'ya giden El-Sani, Yemen'in yoğun nüfus oranına sahip olduğunu ve Körfez ülkelerinin ekonomik kalkınmada bu iş gücünden yararlanmaları gerektiğini de belirtmiş.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?