banner39

'Amerika Yoksullukla Mücadeleyi Kaybetti'

Katrina kasırgası, Soğuk Savaş sonrası dünyada 'geriye kalan tek süper güç' olarak anılan ABD'nin yoksulluğa karşı 40 yıl önce resmen açtığı savaşı kazanamadığını ortaya koydu. Güneydoğu eyaletlerini geçtiğimiz ay vuran Katrina kasırgasının ABD'nin dı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Amerika Yoksullukla Mücadeleyi Kaybetti'

ABD'nin resmi verilerine göre, dünyanın en büyük ekonomisinde yoksulluk sınırının altında bir gelirle yaşamaya çalışan insan sayısı 37 milyonu buluyor. Üstelik, resmi istatistiklerin gerçek duruma göre daha iyimser bir tablo çizdiği kaydediliyor. Yoksulluğun ABD için 'kronik' bir sorun halini aldığını vurgulayan uzmanlar, son yıllarda toplam nüfus içindeki yoksulların sayıca ve oran olarak artış gösterdiğine dikkat çekiyorlar. Eski başkanlardan Lyndon Johnson'ın 1964 yılında ABD nüfusunun yüzde 19'unun yoksulluk sınırının altında yaşadığına işaret ederek, yoksulluğa karşı savaş ilan ettiğini belirten uzmanlar, bir diğer başkan Ronald Reagan'ın 1988 yılında gelinen durumu 'federal hükümet yoksulluğa karşı savaş açtı ve yoksulluk kazandı' şeklinde özetlediğini hatırlatıyorlar. 
 
"Yoksulluk ancak yüzde 12.7'ye çekilebildi"
 
Yoksullukla mücadelede resmen alınan mesafenin bugün de Reagan döneminden farklı olmadığını bildiren uzmanlar, 'yoksulluğa karşı resmi savaş' ile geçen 40 yılın sonunda yoksulların genel nüfusa oranının ancak yüzde 12.7'ye çekilebildiğini söylüyor. ''ABD'liler kendi kendilerine yalan söylüyorlar'' diyen Duke Üniversitesi profesörlerinden David Brady, yoksullukla mücadelede bir mesafe kaydedildiği izlenimini uyandırmak için resmi istatistiklerin çarpıtıldığını iddia ediyor. 
 Brady, gerçek yoksulluk oranının yüzde 18'e, yani dünyanın en zengin ülkesinde sefalet içinde yaşayan insan sayısının 48 milyona ulaştığını savunuyor. Yani Irak büyüklüğünde iki ülke nüfusunu oluşturacak sayıda insan ABD sınırları içinde sefalet çekiyor. Brady, bu rakamların sanayileşmiş ülkeler arasında sayıca ve oranca en büyük yoksulluğun ABD'de yaşandığını ortaya koyduğunu söylüyor. 
 
Katrina'nın ardından sefalet manzaraları
 
Güneydoğu eyaletlerini geçtiğimiz ay vuran Katrina kasırgasının ABD'nin dışarıya karşı göstermekten pek hoşlanmadığı iç sefalet manzaralarının da dünyanın gözleri önüne serilmesinden rahatsız olduğu belirtiliyor. Gözlemciler, Katrina'dan sonra ortaya çıkan görüntülerin, Bangladeş, Somali, Angola gibi en yoksul üçüncü dünya ülkelerini hatırlatan insan manzaraları gösterdiğine dikkat çekiyor. 
 
500 zengin 416 milyon yoksula bedel
  
Yoksulluğun ABD toplumundaki giderek artan eşitsizliğin işareti olduğunu belirten bilim adamları, Birleşmiş Milletler verilerine göre, çoğunluğunu ABD'li milyarderlerin oluşturduğu dünyanın en zengin 500 insanının toplam servetlerinin, dünyanın en yoksul 416 milyon insanının toplam servetine eşit olduğunu belirtiyor. 

Kaynak: AA
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü