banner39

Amerika'da Demokratların zaferi

ABD'de Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğun ele geçirdi. Hillary Clinton yeniden senatör seçildi .

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerika'da Demokratların zaferi

Washington'daki siyasi gözlemciler ve Amerikan televizyonlarının değerlendirmelerine göre ABD Temsilciler Meclisinin kontrolü, ABD Başkanı George W. Bush'un Cumhuriyetçi Partisinden, rakip Demokrat Partinin eline geçti.

CNN ve NBC televizyonları, anketlerden ve ilk seçim sonuçlarından yola çıkarak Demokrat Partinin 243'e 201, ABD kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisinin kontrolünü ele geçirdiği projeksiyonunda bulundu. Bu değerlendirmenin, ABD Başkanı Bush'a da bildirildiği belirtilirken, Beyaz Saray yetkilisi Dan Bartlett, ''Başkan sonuçlardan hayal kırıklığına uğradı'' dedi.

Cumhuriyetçi Parti, son haftalarda ortaya çıkan skandallar ve Irak'taki durum nedeniyle sarsıntıya uğramış, seçmenin tavrı da anketlere olumsuz olarak yansımıştı.

ABD Kongresinin üst kanadı Senato'da ise Demokrat Partinin kontrolü ele geçirmesi için, üç koltuk daha kazanması gerekiyor. Ancak gözlemcilere göre, Demokrat Partinin buna ulaşması zor görülüyor.

ABD Temsilciler Meclisinin kontrolünün Demokrat Partiye geçmesiyle birlikte Temsilciler Meclisinin başkanlığı da Cumhuriyetçi Partili Dennis Hastert'ın elinden çıkacak.

Seçim sonuçlarının resmileşmesinin ardından, Demokrat Parti azınlık lideri Nancy Pelosi'nin, Temsilciler Meclisinin başkanlığını üstlenmesi bekleniyor. Böylece Pelosi, ABD Temsilciler Meclisinin tarihteki ilk kadın başkanı sıfatını alacak.

Washington'daki gözlemcilere göre, Temsilciler Meclisinin başkanlığının Demokrat Partiye geçmesi, Kongredeki Ermeni soykırımı iddialarının yeniden gündeme getirilmesi bakımından, Türkiye için potansiyel rahatsızlık yaratabilir.

Bu arada, Minnesota eyaletinden yarışan Demokrat Partili ilk Müslüman kongre adayı olan Keith Ellison, seçimi kazanarak Kongrenin tarihteki ilk Müslüman milletvekili oldu.

Beyaz Saray, seçim yenilgisini kabul etti

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, 1994'ten bu yana Cumhuriyetçilerin kalesi sayılan Amerikan Temsilciler Meclisi'nin Demokratların eline geçtiğini açıkladı.

Snow, Demokratların zaferini kabul ettiği açıklamasında, Temsilciler Meclisi'ndeki yeni çoğunlukla Irak, teröre karşı savaş ve ekonomi konularında birlikte çalışmak istediklerini ifade etti.

Snow, "Temsilciler Meclisini Demokratların kontrol ettiğini düşünüyoruz ve Demokrat liderlerle Irak'ta savaşı kazanmak ve daha geniş anlamda da teröre karşı savaşı kazanmak, ekonomiyi büyüme yolunda tutmak gibi öncelikli konularda birlikte çalışmayı bekliyoruz" dedi.


Hillary Clinton yeniden senatör seçildi

Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın senatör eşi Hillary Rotham Clinton'ın, kısmi seçimden galip çıkarak New York eyaletinden ABD Senatosuna girmeye hak kazandığı bildirildi.

ABD'nin CNN ve NBC televizyonları, Demokrat Partinin adayı Clinton'ın, Cumhuriyetçi Partili rakibi eski Yonkers Valisi John Spencer'ı mağlup ettiğini duyurdular. Clinton'ın, rakibi Spencer'e 30 puan fark atarak rahatça seçimleri kazandığı belirtildi.

Demokrat Partiye kayıtlı seçmenlerin, Cumhuriyetçi Partiye kayıtlı seçmenlerden oldukça fazla olduğu New York eyaletinde, Clinton'ın seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Senato ortada

 

Demokratlar Senato üçte bir yenileme seçimlerinde de hedef aldıkları altı eyaletten üçü, Ohio, Rhode Island ve Pennsylvania'da seçimi kazandılar.

 

Ama bir çok eyalette yarış hala başa baş olduğundan Senato'da çoğunluğu ele geçirmek için gerekli altı üyeliği alıp alamıyacakları belli olmadı.

 

Son olarak Tennessee'de Cumhuriyetçi adayın kazanması Demokratların bu umudunu azaltmış görünüyor.

 

Valilikler

 

Demokratlar 36 eyalette yapılan valilik seçimlerinde de iyi sonuçlar alıyor. Massachussetts, Maryland, Arkansas, Colorado, Ohio ve New York valiliklerini Demokratlar kazandı.

 

Seçimlerde ABD Kongresi'nin iki kanadından Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'nun ise üçte biri yenileniyor.

 

Ayrıca 36 eyalette valiler de seçiliyor.

 

Bazı eyaletlerde ise toplam 200 yerel konuda referanduma gidiliyor.

 

Cumhuriyetçi Parti, Başkan Bush'un görevde olduğu son altı yıldır Kongre'nin iki kanadında da çoğunlukta.

 

Kongre'de çoğunluğu Demokratların ele geçirmesi, Bush'un istediği yasaları geçirmesini zorlaştırabilir.

Bu seçim, Bush yönetimi açısından bir tür güven oyu olarak da görülüyor.

 

Associated Press ajansı tarafından yaptırılan bir sandık çıkış yoklamasına göre, Amerikalıların üçte ikisi, Irak'taki gelişmelerin, oylarının yönünü belirlemede çok önemli olduğunu söylüyor.

 

Ama yine aynı yoklamaya göre, seçmenlerin yüzde 80'i ekonomi, yolsuzluk ve skandalların da oylarını belirlemekte önemli olduğunu belirtti.

 

Sorunlar

 

Seçimde, bir çok eyalette elektronik oy verme makineleri kullanılıyor.

 

Ancak, makinelerin bir çok yerde arızalandığı ve bunun sayımı geciktireceği gibi, sonuçlara itirazları da artıracağına dikkat çekiliyor.

 

Gelen son haberlerde, arızalar yüzünden altı eyalette oy verme işleminin yarım saat ile birbuçuk saat arasında uzatıldığı bildirildi.

 

Bilgisayar ve elektronik oy verme cihazlarındaki arızalardan en çok etkilenen eyaletler, Indiana, Ohio, Pennsylvania, Tennessee, Colorado, Illinois, Florida, New Jersey, Virginia ve Maryland.

 

Virginia eyaletinde yetkililer, bazı seçmenlerin telefonla tehdit edildiği ihbarları üzerine Federal Soruşturma Bürosu FBI'a başvurdu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?