banner39

Amerika`da iflasa giden GM üretimi dışarı taşıyor

ABD ve Avrupa`da yaşadığı ciddi krizle gündemde olan otomotiv devi, Hindistan, Çin ve Özbekistan gibi ülkelerde yeni fabrikalar kurdu

Arşiv 02.04.2009, 12:19 02.04.2009, 12:19
Amerika`da iflasa giden GM üretimi dışarı taşıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Sadece iflas söylentileriyle bile dünya piyasalarının dibe vurmasına yol açan otomotiv devi General Motors, son olarak ABD başkanı Barak Obama`nın yaptığı sert açıklamalar ve genel müdürünün istifası ile gündeme gelmişti.

Amerika ve Avrupa`da yaşadığı sıkıntılar nedeniyle iflasın eşiğinde olduğu iddia edilen GM, gelişmekte olan ülkelerde kurduğu yeni fabrikalarla bu marketlerde yerini almak için atağa geçti.

Foreign Policy dergisinin haberine göre, GM geçtiğimiz yıl başlayan bir çalışmayla, Çin, Hindistan, Rusya, Brazilya ve Özbekistan`da fabrikalar açarak, üretimi ABD ve Avrupa dışına yoğunlaştırdı.

Eylül 2008`de Şangay`da 250 milyon dolarlık bir yatırım yatan GM, yeni elektrikli araba modeli olan Chevy Volt'u Çin pazarına buradan sokmayı planlıyor. Brazilya`da 2008 nisanında başlanan 200 milyon dolarlık fabrikanın ise bu yıl sonunda hizmete girmesi bekleniyor. GM burada da ethonol kullanımına uygun araçlar üretecek.

Hindistan`da kurulan fabrikanın yılda 225 bin otomobil üretmesi hedeflenirken, Rusya`da üretilen 77 bin otomobil ile bu ülkenin otomotiv pazarının yüzde 11`i GM tarafından elde tutuluyor.

General Motors 26 martta Koreli Daewoo şirketiyle ortak olarak imza attığı yeni bir projeyle Özbekistan`da da yeni bir fabrika kurmayı planlıyor. Taşkent'te kurulacak fabrika 15 bin otomobil kapasiteli olacak ve bin 200 Özbek için iş imkanı sağlayacak. Bu fabrikanın "dünyanın en hızlı büyüyen" Asya pazarına açılmak için kilit olduğu ifade ediliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?